Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33097 miejsce

Ambasador Iranu: sankcje nie zmuszą nas do uległości

– Iran od 29 lat, czyli od momentu, gdy wybuchła rewolucja, stale znajduje się pod presją różnego rodzaju sankcji, zwłaszcza gospodarczych – mówi dla Wiadomości24.pl Hadi Farajvand, ambasador Iranu w Polsce. USA, Wielka Brytania i Francja naciskają, by jeszcze te sankcje rozszerzyć.

– Iran nie ugnie się przed sankcjami. Żadne z nich nie spowodują też, że odejdziemy od pokojowego programu nuklearnego, który służy rozbudowie kraju – zapowiada ambasador. – Wskutek sankcji ucierpią raczej kraje europejskie, które do tej pory miały bardzo silną pozycję w wymianie handlowej z Iranem. Ostatni raport Międzynarodowej Agencji Atomistyki stwierdza wyraźnie, że zapewnienia o militarnym charakterze irańskich instalacji nuklearnych są nieprawdziwe. Zobacz rozmowę na ten temat:
– Tradycje dobrych stosunków Polski z Iranem sięgają pięciuset lat. Iran był jednym z pierwszych krajów, który uznał niepodległe państwo polskie, powstałe po I wojnie światowej – dodaje ambasador. – Dobre stosunki trwały dalej, a swe ukoronowanie miały w czasie drugiej wojny światowej, gdy Iran stał się miejscem schronienia dla blisko 150 tysięcy polskich uchodźców, którym udzielił gościny... W 2007 roku obchodziliśmy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską.
– Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że 60 procent studentów na irańskich uczelniach to kobiety, a kobiet z wyższym wykształceniem jest więcej niż mężczyzn – mówi Hadi Farajvand. – To świadczy o sile stereotypów i nieprzyjaznej nam propagandy, z drugiej strony nakazuje nam zbliżyć współczesny Iran do współczesnej Polski, powodując, by dwa narody lepiej się poznały. Iran poczynił znaczne postępy i jest krajem rozwiniętym. Jesteśmy krajem zwykle kojarzonym z programem nuklearnym, choć i w innych dziedzinach mamy duże osiągnięcia...
Czytaj również: Polski europoseł wzywa do ataku na Iran

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.