Facebook Google+ Twitter

Ambasador Izraela: Hamas chowa się za palestyńską ludnością cywilną

Nasila się konflikt zbrojny w Strefie Gazy. Trzy dni trwają już naloty bombowe na terytorium Palestyńczyków, a dzisiejszej nocy lotnictwo izraelskie zbombardowało kwaterę główną rządzącego w Strefie Gazy radykalnego Hamasu.

 / Fot. EPA/OLIVER WEIKENWedług zachodnich agencji budynek został niemal doszczętnie zniszczony. Ocenia się, że w ciągu kilku dni konfliktu, Palestyńczycy wystrzelili w kierunku Izraela 400 rakiet, z czego blisko połowę zniszczył system antyrakietowy.

Na wypadek ewentualnej operacji lądowej w Strefie Gazy, rząd izraelski wydał wczoraj zgodę na mobilizację nawet do 75 tysięcy żołnierzy rezerwy. To znacznie więcej niż planowano po zaognieniu się w ostatnią środę sytuacji i rozpoczęciu działań przeciw Palestynie. Bombardowania i mobilizacja rezerwistów są odpowiedzią Izraela na palestyński ostrzał rakietowy z terytorium Strefy Gazy.

 / Fot. EPA/JIM HOLLANDERDecyzja rządu Izraela o mobilizacji nie oznacza, że wszyscy powoływani rezerwiści (75 tysięcy), będą natychmiast wzięci pod broń. Ta decyzja pozwala wojsku zwerbować ich na wypadek nagłej potrzeby. Dwa dni temu władze izraelskie wyraziły zgodę na powołanie do wojska 30 tysięcy żołnierzy rezerwy, w ramach operacji "Filar Obrony", służącej przeciwko zbrojnym ugrupowaniom w Strefie Gazy.

Wczoraj w stolicy Izraela - Tel Awiwie wyły syreny alarmowe i słychać było wybuch. Zbrojni radykałowie palestyńskiego skrzydła Hamasu, kontrolującego Strefę Gazy poinformowali o wystrzeleniu na Tel Awiw rakiety typu Kassam. Rzecznik policji w Tel Awiwie potwierdził, że słychać było wybuch. Powiedział, że nie ma doniesień o tym, że rakieta uderzyła w miasto i wyrządziła szkody.

Także w czwartek, ze Strefy Gazy, wystrzelono dwie rakiety na Tel Awiw. Jedna wpadła do morza, druga na przedmieścia. Nie wywołała jednak ofiar w ludziach ani szkód materialnych. Agencje światowe podają, że w izraelskich nalotach zginęło wczoraj pięcioro Palestyńczyków. Tymczasem - według służby zdrowia Hamasu - tylko w piątkowych nalotach izraelskich zginęło pięcioro Palestyńczyków, w tym dziecko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.