Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

108 miejsce

Ambasador Izraela potępił antysemicką wypowiedź o. Rydzyka

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-07-31 11:09

Ambasador Izraela w Warszawie Dawid Peleg wezwał wczoraj Polskę i polski Kościół do potępienia wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka, które ocenił jako najbardziej antysemickie uwagi od 1968 roku.

W wywiadzie dla agencji Associated Press ambasador powiedział, że nagrane na taśmę i opublikowane przez tygodnik "Wprost" wypowiedzi ojca Rydzyka oznaczają cofnięcie się w postępie, jaki Polska uczyniła na drodze pojednania żydowsko-katolickiego i w walce z antysemityzmem od upadku komunizmu. – Sądzę, że to najbardziej antysemicka wypowiedź tu w Polsce od 1968 roku. Mamy nadzieję, że rząd z jednej strony, a Kościół katolicki z drugiej złożą oświadczenie potępiające tę antysemicką wypowiedź – zaznaczył Peleg. Poinformował, że złożył prośbę w kancelarii premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz w MSZ i Ministerstwie Sprawiedliwości o podjęcie działań w tej sprawie.Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło i minister spraw zagranicznych Anna Fotyga / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ministerstwo spraw zagranicznych jest w stałym kontakcie z ambasadą Izraela - powiedział rzecznik MSZ Robert Szaniawski. W poniedziałek minister Anna Fotyga spotkała się z ambasadorem Pelegiem. Szaniawski zaznaczył jednak, że "ambasador nie przedstawił niczego na piśmie".

Na początku lipca "Wprost" ujawnił fragmenty kwietniowego wykładu o. Tadeusza Rydzyka, podczas którego miał on powiedzieć, że "sprawa Jedwabnego służyła tylko temu, by środowiska żydowskie mogły wyłudzić od Polski 65 mld dolarów". Według "Wprost" o. Rydzyk miał też mówić, że "Gazeta Wyborcza prezentuje cyniczną i przewrotną mentalność talmudyczną".

Pytany czy chodzi o ostatnią wypowiedź, o której pisał tygodnik "Wprost", ambasador Peleg powiedział: "nie tylko, ale głównie". – Byliśmy także wcześniej świadkami antysemickich oświadczeń w Radiu Maryja, które krytykowały wiele aspektów życia żydowskiego w Polsce i poza Polską, ale to stało się bardziej ewidentne na ostatniej kasecie – podkreślił. Pytany w jakiej - jego zdaniem - formie rząd powinien wyrazić swoje stanowisko, powiedział: "to powinna być decyzja rządu, jaką formę to potępienie przybierze, ale my mamy nadzieję, że będzie to potępienie". – Polityka Polski wobec antysemityzmu jest bardzo jasna – powiedział ambasador. – Była wyrażana wiele razy przez prezydenta, premiera i przez minister spraw zagranicznych i my bardzo to doceniamy – dodał. Zaznaczył, że "ze względu na tę jasną politykę" Izrael oczekuje, że rząd potępi wypowiedzi o. Rydzyka.

Przypomniał, że wielokrotnie mówił, że Polska nie jest krajem antysemickim. – Jeżeli chodzi o antysemityzm, to jest bardzo mało przypadków w Polsce, znacznie mniej niż w wielu krajach Europy Zachodniej – podkreślił. – Ale tu są ciągle takie sprawy jak taśmy, kasety, jak nauczanie Radia Maryja – dodał. – Jestem pewien, że rząd poradzi sobie z tym poprzez system prawny, poprzez system edukacyjny – podkreślił.

Przypomniał, że dla Żydów Polska jest krajem, w którym mają oni swoje korzenie i żyją od tysiąca lat. "Dialog żydowsko-katolicki postępuje, stosunki bilateralne między dwoma krajami są wspaniałe" - podkreślił. "Ufamy, że rząd będzie kontynuował walkę z antysemityzmem i promował tolerancję między Polakami a Żydami" - dodał. Pytany czy wypowiedź ojca Rydzyka może mieć wpływ na stosunki polsko-żydowskie, powiedział: – Sądzę, że ojciec Rydzyk mógł chcieć zaszkodzić żydowsko-katolickiemu dialogowi, ale dialog żydowsko-katolicki jest znacznie silniejszy niż ojciec Rydzyk i będzie się rozwijał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

eugeniusz-slowik@wp.pl
  • eugeniusz-slowik@wp.pl
  • 20.07.2011 20:56

kto tylko pyta to juz antysemita

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam nadzieję, że pan ambasador David Peleg nie będzie nas dłużej trzymał w niepewności, co do kwestii, o których do niego pisałem.

link _30070.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.