Facebook Google+ Twitter

Ambasador Rosji przy NATO o tarczy antyrakietowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-03 07:24

Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin uważa, że tarczę antyrakietową mógłby zastąpić system wspólny dla całego obszaru euroatlantyckiego. Partycypowałyby w nim kraje członkowskie NATO, kraje neutralne oraz Rosja.

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Dmitrij Rogozin mówi, że "jeśli w relacjach między USA a Rosją znajdzie się dobra wola usunięcia nadmiernych zadrażnień we wzajemnych stosunkach, to wcale nie będzie trzeciorzędnego obszaru obrony przeciwrakietowej".

Jego zdaniem obszar rozlokowania systemu rakiet w Polsce i Czechach z wojskowego punktu widzenia nie jest efektywny. "Oznacza to, że jest to jedynie prowokacja, mająca na celu skomplikowanie relacji między Polską i Republiką Czech a Rosją. W większej mierze również skomplikowania stosunków między NATO a Rosją" - mówi rosyjski ambasador przy NATO.

Dmitrij Rogozin przyznaje, że Rosja zbytnio demonizowała plany budowy systemu antyrakietowego w Europie Wschodniej, "a wiele kwestii tematycznych jej współpracy z USA i NATO sprowadzało się właśnie do tego".

Rogozin dodaje, że Rosja nie ma planów wstąpienia do NATO, jest jednak gotowa uczestniczyć w projektach, "które mają z założenia stanowić odpowiedź na zagrożenia dla przestrzeni euroatlantyckiej". Zapewnia, że Rosja jest gotowa do współpracy w takich kwestiach, jak walka ze zorganizowaną przestępczością czy z mafią narkotykową.

Wywiad z ambasadorem Rosji przy NATO - w "Naszym Dzienniku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.