Facebook Google+ Twitter

Ambasador UE opuścił Ukrainę w atmosferze skandalu

Niedyplomatyczne zachowanie dyplomaty - tak można skwitować polityczne posunięcia ambasadora Unii Europejskiej w Kijowie Na zakończenie czteroletniej misji na Ukrainie, Jose Manuel Pinto Teixeira ostro skrytykował władze ukraińskie.

 / Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKOPrzedstawiciel UE Jose Manuel Pinto Teixeira na Ukrainie wyjątkowo Brukseli się nie udał. Przez cały okres trwania kadencji zachowywał się bardzo zuchwale - na każdym kroku ganił i krytykował władze w Kijowie. Nawet jeśli było za co, w praktyce dyplomatycznej takie zachowanie jest niedopuszczalne. Jaki gospodarz pozwoliłby sobie, aby gość tak się panoszył w jego domu? Gdyby ambasador, na przykład Rosji, publicznie skrytykował polskiego prezydenta lub premiera, a Polskie nazwał krajem niedemokratycznym, następnego dnia opuściłby Polskę, co byłoby ze wszech miar zrozumiałe i zgodnie z międzynarodowym zwyczajem. Ukraina jednak wybrała inną opcję. Za swoje liczne krytyczne wypowiedzi, ambasador UE płacił izolacją. Traktowany nad Dnieprem jak persona non grata, w ciągu czterech lata nie doczekał się audiencji u prezydenta Janukowycza. Lubiany przez media za cięty język, zmniejszył wpływ dyplomacji unijnej w tym kraju i osłabił cały urząd przedstawicielstwa UE. Jednym słowem nie sprawdził się. Dlatego też kolejnego wysłannika Brukseli, którym będzie dotychczasowy ambasador Polski przy UE Jan Tombiński, czeka wiele pracy.

Polak – następnym ambasadorem UE

Czy będzie to równie nieudana misja? Przyjazd polskiego dyplomaty na Ukrainie jest bardzo oczekiwany. Ukraińskie MSZ ma wielkie nadzieje wobec Tombińskiego, jako dyplomaty i przedstawiciela państwa (Polski), które jest dla Kijowa bodajże czy nie najważniejszych partnerem na Zachodzie. Dlatego możemy się spodziewać, że już na początku swojego urzędowania w Kijowie zostanie przyjęty przez prezydenta i innych polityków z należnymi honorami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Autor pyta: "Jaki gospodarz pozwoliłby sobie, aby gość tak się panoszył w jego domu? "
Słaby. Podobnie, jak "zięciulo" całkowicie uzależniony finansowo od bogatszych teściów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ogopogo
  • Ogopogo
  • 31.08.2012 22:30

Patrz w lusterka, debile są wszędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.