Facebook Google+ Twitter

Amber Gold: Marcin P. w najnowocześniejszym areszcie w Polsce

Marcin P. z gdańskiego aresztu śledczego miał trafić do placówki penitencjarnej w Łodzi. Został jednak osadzony w najnowocześniejszym areszcie w Polsce znajdującym się w Piotrkowie Trybunalskim.

Sonda

Pamiętasz jeszcze Marcina P?

 / Fot. Alina Zienowicz30 sierpnia 2012 r. szef Amber Gold trafił do aresztu śledczego w Gdańsku. Przedstawiono mu sześć zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenia nieprawdy oraz oszustwa znacznej wartości.

Decyzją prokuratora generalnego śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi. Szef Amber Gold na wniosek dyrektora łódzkiego aresztu śledczego został dzisiaj przewieziony do placówki w Piotrkowie Trybunalskim. Otrzymał status "szczególnie chronionego osadzonego" co wiąże się z jego obserwacją przez całą dobę.

Status osadzonego szczególnie chronionego może otrzymać więzień, u którego istnieje prawdopodobieństwo zagrożenia zdrowia lub życia. Został on wprowadzony w marcu br. w związku z samobójstwami w celach zabójców Krzysztofa Olewnika.

Nadzór nad szczególnie chronionym osadzonym polega na:
- kontroli jego stanu zdrowia,
- szczególnej opiece psychologa,
- kontroli osobistej, cel i wszystkich innych pomieszczeń, w których przebywa,
- stałym nadzorze,
- cenzurze korespondencji,
- ograniczonej liczbie widzeń,
- kontroli rozmów telefonicznych.

Marcina P. umieszczono na oddziale dla szczególnie niebezpiecznych przestępców. W jego celi znajduje się prycza, krzesło, stolik, szafki na rzeczy osobiste i artykuły spożywcze oraz kącik sanitarny. Szef Amber Gold na razie, nie będzie miał telewizora - musi wystąpić z wnioskiem o niego.

- Z naszego, wybudowanego 10 lat temu aresztu, nie da się uciec, a każda przebywająca w nim osoba może czuć się bezpiecznie, bo nikt jej ani ona sama nie zrobi sobie krzywdy. To placówka najnowocześniejsza w Polsce pod względem zabezpieczenia techniczno-ochronnego - powiedział Jakub Białkowski, rzecznik aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.

Nowoczesny obiekt aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim został oddany do użytku w 2003 r. Znajduje się w nim 10 oddziałów, a każdy z nich posiada własną świetlicę. Osadzeni mają także do dyspozycji halę i boisko sportowe. Organizowane są dla nich zajęcia m.in. z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, doradztwa zawodowego, poradnictwa prawnego i szkoleń kursowych.

Na razie w sprawie dotyczącej Amber Gold przesłuchano ok. 3750 świadków, a większość z nich to pokrzywdzeni. Marcinowi P. grozi wyrok 15 lat pozbawienia wolności.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Zamieszczony link akurat nie jest argumentem w stawianych przez Pana zarzutach. Można podciągnąć pod niego jedynie punkt o nowoczesności - jednak nie jest on argumentem na jej pomniejszenie. Nowoczesnym obiektem penitencjarnym jest jeszcze placówka w Opolu ale to jest zakład karny a nie areszt śledczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, kole prawda w oczy:) może się pan zasłaniać czyimś tupetem... ja się do swojego ostrego tonu wypowiedzi przyznaje i nie mam z tym problemu. Pan, podając niesprawdzone informacje, ma się już czegoś wstydzić. To, że straszy pan pisaniem donosów do znajomych mi osób, pozostawiam już bez komentarza. Niech świadczy to o pańskiej osobie.

Autorkę przepraszam za off top, ale w pewnym sensie jest on uzasadniony. Niech pani wie troszkę więcej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alina Zienowicz Dzisiaj 10:14
Szanowna Pani, jeszcze raz podtrzymuję to co napisałem. Przepisując ze strony http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-lodz/areszt-sledczy-piotrkow-trybunalski/index.html zastosowała Pani swoją interpretację. Tak proszę Pani znam równie nowoczesne zakłady jak ten w Piotrkowie.
Łukasz Wolski Dzisiaj 10:32
Dyskusja z Panem jest bezsensowna. Prezentowane tupeciarstwo, nie tylko tutaj, dyskwalifikuje Pana jako partnera do rozmów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepszy mój tupet, niż pańskie nieprawdy, kłamliwe informacje, próby donoszenia (czy też straszenia nim) i tak dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadzór nad szczególnie chronionym osadzonym nie dotyczy wszystkich więźniów. Określenie "osadzony" jest stosowane do więźnia przebywającego w zakładzie karnym lub areszcie śledczym. Nie ulega wątpliwości, że placówka w Piotrkowie jest najnowocześniejsza - zna Pan inną, równie nowoczesną?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Woski tupetu Panu dalej nie brakuje. Będzie Pan pewnie pewnego dnia zdziwiony. Pozostawiam to jednak biegowi czasu,

Komentarz został ukrytyrozwiń

"z zasłyszanych i przeczytanych..." :D to akurat pana domena, między innymi jeżeli chodzi o akcję "Mogiłę...".
I jak, rozmawiał pan już z panią redaktor? Bo o niczym mi nie wspominała.

Naprawiając świat, zaczynajmy od siebie.

Pozdrawiam państwa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kliniczny przykład pisania streszczeń (z zasłyszanych i przeczytanych) informacji ubranych we własne słowa.
1. Nadzór nad szczególnie chronionym wraz z wymienionymi zasadami jest regułą dotyczącą wszystkich aresztowanych. Wyjątkiem jest tyko jednoosobowa cela i zamontowany w niej monitoring oraz brak możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych i zakaz widzeń na zasadach ogólnych.
2. Marcin P. nie jest osadzonym, jest aresztowanym. Osadzonymi są skazani ze statusem więźnia.
3. Nowoczesny obiekt aresztu ... itd, jest nadużyciem. Jeden z najnowocześniejszych to po pierwsze, po drugie we wszystkich zakładach karnych są świetlice, boiska i zajęcia z wymienionych zakresów. Uczestniczą w nich skazani odbywający karę a nie aresztowani. Aresztowany ma prawo tyko do jednogodzinnego spaceru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.