Facebook Google+ Twitter

Amber Gold – podatek od chytrości i głupoty?

Stare polskie przysłowie mówi „mądry Polak po szkodzie…”. To co obserwujemy ostatnio w naszym kraju wydaje się przeczyć tym słowom.

 / Fot. .Media bombardują nas newsami o kłopotach Amber Gold, tymczasem wydaje mi się, że parabankowa firma nie ma żadnych kłopotów. Tym bardziej kłopotów nie ma jej kontrowersyjny prezes Marcin Plichta, który pomimo młodego wieku „ustawiony” jest już do końca życia. Kłopoty to ma jedynie grupa Polaków, którzy nie zastosowali się do starego, mądrego, polskiego powiedzenia.

 / Fot. PAPObserwując i słuchając doniesień pokazujących zatroskanych klientów firmy Amber Gold, nasuwają się dwa wnioski. Generalnie to nie młodzi ludzie, startujący w dorosłe życie i chcący „lekko, łatwo i przyjemnie” zarobić parę groszy, lecz – z całym szacunkiem – starsi, doświadczeni życiowo obywatele po czterdziestce, pięćdziesiątce, czy wręcz emeryci. Aż dziw bierze, że ludzie, którzy przeżyli „aferę Grobelnego”, słyszeli z pewnością o przeróżnych „systemach argentyńskich”, tak lekkomyślnie, beztrosko, żeby nie powiedzieć
- głupio, postępują z własnymi ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Drugi nasuwający się wniosek, to, zważywszy na niektóre wypowiedzi osób okupujących Amber Gold, powiedzenie, „biedny jak emeryt” jakby się zdewaluowało.

Ludzie krzyczą o braku wsparcia ze strony rządu, wtórują im skwapliwie politycy opozycji, zadając pytania jakim prawem taka instytucja w ogóle miała prawo istnieć na polskim rynku i dlaczego nikt jej nie sprawdził. Zaraz, zaraz, coś tu nie gra… Firma istniała, bo znalazła klientów, którzy z własnej woli postanowili tymi klientami zostać. A to, że klientów głupich albo chytrych na kasę, to już inna sprawa.

Dlaczego teraz ogół społeczeństwa ma ponosić koszty głupoty tej grupy? Kwestia sprawdzania – kłania się niedawna sprawa ACTA. Ileż było krzyku, że stop inwigilacji, gdzie wolność itp. Teraz jak trwoga to inwigilacja była by na miejscu?

Ktoś zaraz mi zarzuci, że ACTA to co innego, instytucje bankowe to co innego. Ale niby dlaczego? Chcemy wolności, to mamy. Plichta założył firmę, jak każdy kto tylko chce założyć. Owinął ten „cukierek” w ładny papierek i tyle. Teraz proszę Państwa pretensje tylko do siebie, że łapiemy się na opakowanie, nie mając pojęcia co jest w środku. W skali kraju skusiło się kilkadziesiąt tysięcy osób. I niby dlaczego ma to teraz być grupa pod specjalną ochroną, bo im się pomyśleć wcześniej nie chciało? Niestety drodzy Państwo, chcemy żyć w lepszym kraju, to przede wszystkim musimy zacząć myśleć i brać odpowiedzialność za to co robimy.

Nie może być tak, że bezmyślnie narobimy głupot i potem lecimy z płaczem o pomoc do… reszty tych mądrzejszych, bo finalnie to wszyscy za to zapłacimy.
Tylko kompletna bezmyślność lub zaślepienie na kasę mogło pozwolić uwierzyć grupce ludzi, że anonimowa firma nagle da im nieporównywalne zyski z lokat, na jakie nie mogą pozwolić sobie największe instytucje bankowe na świecie. Nic dodać, nic ująć. Ale u nas tak to jest, że widzimy zawsze to co chcemy widzieć.

Dlatego nie wydaje nam się podejrzane, że biuro podróży zawiezie nas w tropiki za „tysiaka” na dwa tygodnie samolotem, do wypasionego hotelu i da „papu” do woli, że samolot poleci z nami na drugi koniec świata za złotówkę, gdy tymczasem PKS z Gorlic do Krakowa (130km) kosztuje 22 zł. Dopóki tak będziemy myśleć, racje będzie miał Jak Kochanowski, który w swoje fraszce już dawno temu twierdził, że „nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Do autora artykułu: to gdzie te przykłady o które prosiłem, potwierdzające pana wiarygodność i rzetelność dziennikarską?
Zatem argument, którym posiłkuje się autor, podczas podsycania atmosfery ostatnich wydarzeń, związanych z Amber Gold, wydaje się być mocno naciagany, a wręcz zalatywać konfabulacją. Bo gdzie znajdziemy "biuro podróży, które zawiezie nas w tropiki za „tysiaka” na dwa tygodnie samolotem"? Proszę nie żerować na czyimś nieszczęściu i nie robić sobie z czytelników jakichś nierozgarniętych ignorantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz - aby taka oferta biura podróży mogła wzbudzić moje podejrzenia, najpierw muszę mieć to szczęście zapoznania się z takową. W innym przypadku mamy tu do czynienia z wprowadzaniem ludzi w błąd nie tyle przez biura podróży, ale przez autora artykułu, który tym samym staje się mało wiarygodny. Bardzo proszę więc o link, względnie inne źródło. Może być i do Turcji, byle za tysiaka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś to R Begerowej to kurwiki w oczach latały...a tym wpłacającym złote płyki...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy autor artykułu byłby łaskaw podać choć jedną nazwę biura podróży, które wg jego słów "zawiezie nas w tropiki za „tysiaka” na dwa tygodnie samolotem" ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie same historie są w USA. w bodajże 1989 roku naiwni stracili ponad 100 mln dolarów. U nas skala mniejsza ale zjawisko to samo.

Do razSierpem razMłotem - ciekawe jest to, że na takie przekręty na ogół nabiera się właśnie elektorat PiS. Starsi ludzie, którzy powinni mieć jakieś doświadczenie życiowe i mądrość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
razSierpem razMłotem
  • razSierpem razMłotem
  • 09.08.2012 18:26

CARITAS zbiera i rozdaje 20 razy większą kwotę niż oddaje szpitalom Owsiak. Przy tym Owsiak jest 10 razy kosztowniejszy niż CARITAS. To jest do sprawdzenia. A TAK PATRZĄC SZERZEJ to widzę to tak: PO = mafia = lemingi, które im służą, no i potem takie historie: BANKRUCTWA, parabanki, ciemnota umysłowa młodych z licencjatami = jesteśmy siłą roboczą Europy i w politycznym szachu Rosji i Niemiec. POLECAM: NIEZALEZNA.PL i WPOLITYCE.PL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst. Bez zbędnego gadania mówi to co jest. Tych ludzi zgubiła głupota i wiara w magiczną moc słowa "złoto".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Amber Gold – podatek od chytrości i głupoty? .... a po co ten znak zapytania. Głupota i chciwość przyćmiła rozum, takie są fakty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ona
  • Ona
  • 09.08.2012 07:27

Spotkałam mnóstwo emerytów, którzy dali się oszukać przez Amber Gold, ale wciąż uważają, że przyczyną była nie nieuczciwość firmy i ich własna naiwność, lecz .. spisek - spisek oczywiście tych, co rządzą, banków, różnych tajemniczych instytucji, których kłuła w oczy Amber G. i jej korzystne lokaty. Chyba po prostu w ten sposób łatwiej znieść stratę..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepszym dowodem na "spryt i głowę do interesów" Polaków jest fakt, że na najstarszy internetowy przekręt na świecie czyli tzw. "szwindel nigeryjski" dało się dopiero co nabrać parę tysięcy Polaków, a niektórzy z nich wpłacili nawet powyżej 100 000 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.