Facebook Google+ Twitter

Ambergis, czyli miasto szarych kapeluszy - recenzja "Fincha"

"Finch" Jeffa Vandermeera to powieść dla miłośników fantastyki z elementami kryminalnymi.

Okładka / Fot. Wydawnictwo MAGAkcja powieści rozgrywa się w Ambergris - mieście ciągłych wojen, powstań i buntów, w którym władzę sprawują szare kapelusze. Grzybowe stworzenia przejęły miasto po niezwykle brutalnym ataku, a jego mieszkańcy stali się niewolnikami. W dodatku zamieszkiwane jest przez kolaborantów (współpracujących z szarymi kapeluszami) i buntowników (sprzeciwiających się okrutnej władzy). W dodatku nic tu nie jest jasne ani kto jest kim, ani czego chcą Grzybowe stworzenia. Jak mówi jeden z bohaterów "każdy z nas jest jednym i drugim".

Detektyw John Finch próbuje zaprowadzić spokój w miejscowości, w której dominują m.in. korupcja i przemoc. Jednak, gdy zostaje mu przydzielona sprawa podwójnego morderstwa, zaczynają się schody. Mężczyznę i szarego kapelusza znaleziono w pustym mieszkaniu. Sprawę komplikuje fakt, że ten drugi został pozbawiony dolnej części ciała. Człowiek leżał na boku i wyciągał lewą dłoń ku dłoni szarego kapelusza. Szary kapelusz leżał twarzą do dołu z rękami rozłożonymi prostopadle do tułowia.

Czy Finchowi uda się rozwikłać zagadkę, mimo iż zginął jeden z członków frakcji sprawującej władzę w mieście? I czy uda mu się ocalić los miasta? Tego dowiecie się po przeczytaniu tej powieści.

Książka godna jest polecenia, ale nie miłośnikowi tradycyjnych kryminałów. Odnajdziemy w niej więcej fikcji niż wątków kryminalnych. Nie należy spodziewać się powieści, która trzyma w napięciu i podąża się wraz z głównym bohaterem w toku prowadzonego śledztwa, aż do rozwikłania zagadki. Detektyw zagubiony w świecie, gdzie nie wiadomo, komu można zaufać, staje się po prostu pionkiem. Jednak nie ma się czemu dziwić, bowiem cała fabuła osadzona została w fantastycznym, a nie rzeczywistym świecie.

W kategorii fantastyki z całą stanowczością należy stwierdzić, że książka posiada niebanalną fabułę. Jeff Vandermeer wykazał się dużą dozą wyobraźni i niecodzienną pomysłowością. Ogromny jego potencjał odczuwalny jest, gdy przechodzimy przez kolejne strony powieści. Mnie jednak nie przypadła do gustu, ponieważ nie jestem fanem fantastyki. Dlatego trudno było przez nią przebrnąć...

Jeff Vandermeer znany jest polskiemu czytelnikowi m.in. z powieści "Miasta szaleńców i świętych". Jest laureatem wielu nagród, m. in. World Fantasy, Floryda Individual Artist Fellowship czy nagrody Le Cafard Cosmique, którą otrzymał we Francji. Jego powieść "Shriek" została zekranizowana, a muzykę do filmu stworzył zespół rockowy The Church.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki. Mnie jakoś to połączenie nie przypadło do gustu. To Ci pożyczę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Wprawdzie nie lubię fantastyki, ale chętnie zmierzyłabym się z tą książką. Połączenie fantastyki z kryminałem, może być ciekawie. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.