Facebook Google+ Twitter

Ambient Festiwal 2012 w Gorlicach

Festiwal muzyki ambientalnej w Gorlicach jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Polsce, wśród których znawcy tematu wymieniają Open'er Festival w Gdyni, Przystanek Woodstock, Warsaw Summer czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami. Gorlicki festiwal jest jedynym tego typu w Europie.

„O ważności i jakości wydarzenia kulturalnego czy muzycznego nie świadczy liczba słuchaczy i widzów, ale jej ranga i promocja".

Muzyka ambientalna uważana jest za statyczną – opiera się na dźwięku i jego różnych barwach, a nie tworzeniu linii melodycznej. Utwory rozwijają się głównie przez operowanie dźwiękiem czy krótkimi powtarzanymi frazami melodycznymi. Improwizacja towarzysząca muzyce elektronicznej, łączenie obrazów muzycznych z plastycznymi, gra barwami, to tworzywo budujące wyjątkowe i niepowtarzalne spektakle. Spokój płynący z elektronicznych wibracji, sięganie jakby poza granice czasu, powoduje, że utwory ambientalne wykorzystywane są też do medytacji.

Od kilkunastu lat przy finansowym wsparciu Gorlickiego Centrum Kultury i Urzędu Miasta Gorlice ten niezwykły festiwal dźwięku, obrazów i barw promuje nie tylko muzykę elektroniczną, ale też samo miasto i region. Na lipcowe święto muzyki ambientalnej do Gorlic przyjeżdżają muzycy z całego świata. Jak mówi Tadeusz Łuczejko - pomysłodawca i organizator festiwalu - zgłoszenia do udziału w tej prestiżowej imprezie przychodzą na jego adres przez cały rok. To organizatorzy wybierają artystów, nie muszą o nich zabiegać, a to świadczy o randze całego przedsięwzięcia.

Tadeusz Łuczejko sam jest artystą grającym elektronikę w zespole Aquavoice. Kilkanaście lat temu wpadł na pomysł zorganizowania spotkania artystów, tworzących muzykę elektroniczną. Pierwsze prezentacje miały miejsce w Wiśle. Uczestniczyli w nich między innymi muzycy z tzw. szkoły berlińskiej, uprawiający klasyczną elektronikę spod znaku Tangerine Dream. Po dwóch pierwszych spotkaniach festiwal przeniesiono do Gorlic, był tu dobry klimat dla tego typu wydarzenia muzycznego.

W „Gazecie Krakowskiej” z 2008 roku w artykule „Najciekawsze koncerty i imprezy w Polsce” tak napisano o gorlickim spotkaniu muzycznym: „Doroczna impreza z udziałem wykonawców przedstawiających różne odmiany muzyki elektronicznej od ambitnej dark ambient, chillout, minima po neoindustrial oraz różną stylistykę wizualną w ramach możliwości jakie daje ze sobą wideo art”.
Jedną z gwiazd Ambient Festivl Gorlice był Bobby Bird brytyjski muzyk działający pod szyldem Higher Intelligence Agency, tworzący ambient z elementami dubu inna znana postać to Robin Guthrie ceniony twórca shoegaze`u. Przez lata konferansjerkę prowadził Jerzy Kordowicz z radiowej Trójki, patronat medialny przyjęły TVP3, TV Kultura, Radio Jazz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Festiwal Ambient 2012 odbędzie się 12 - 13 lipca. Zapraszamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.