Facebook Google+ Twitter

Ambitne kino w stolicy. Przegląd Filmów Wartościowych "Prześwit"

4 listopada w Warszawie rusza 2. Przegląd Filmów Wartościowych "Prześwit" organizowany przez Instytut Wiedzy o Kulturze UKSW, Instytut Jana Pawła II i Kino „ŚWIT”. Ambitne filmy będzie można oglądać do 7 listopada.

Ingmar Bergman / Fot. ScanpixTo już druga edycja przeglądu, który ma na celu pokazanie widzom filmów, które głęboko zapadną w pamięci, skłonią do refleksji nad współczesnym światem i być może w pewien sposób odmienią ich życie:

"Wierzymy, że istnieją filmy, które mają moc przemiany człowieka. Te niepowtarzalne dzieła sztuki filmowej, powstałe dzięki reżyserskiej pasji i talentowi nie tracą nigdy nic ze swej aktualności i uniwersalności" - obiecują organizatorzy na głównej stronie przeglądu i dodają:
"Jak mawiał Andriej Tarkowski „film powinien dotknąć duszy widza” – takie dotknięcie może mieć wielkie pozytywne skutki egzystencjalne. Chcemy więc postawić pytanie – w duchu sokratejskim – czy film może uczynić człowieka lepszym? Czy i jakie dzieła filmowe są do tego zdolne? Jak widz powinien przygotować się na ich odbiór?"

Już dzisiaj o godzinie 14 będzie można obejrzeć film A. Jurgi "Odwagi, Ja Jestem". Jest to reportaż z trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, kiedy w kraju panuje klimat zniechęcenia i bezsilności związanej z działaniami władz komunistycznych. Przyjazd papieża stanie się okazjąPlakat z filmu: "Pancernik Potiomkin" / Fot. www.wikipedia.org do odnowienia wiary i nadziei. Wstęp na film jest bezpłatny.

Również dzisiaj o godzinie 19 organizatorzy przygotowali dla nas pokaz „Ewangelii według Mateusza” w reżyserii P. P. Pasoliniego. Jest to obraz osobistych przeżyć samego reżysera, który podczas przymusowego noclegu w Asyżu, postanawia po raz pierwszy przeczytać Ewangelię św. Mateusza. Film jest wynikiem zachwytu nad pięknem tekstu religijnego. Intencją autora była wierną transkrypcja opowiadania Mateusza. Trailer do filmu można obejrzeć na stronie www.kulturalna.warszawa.pl. Jego projekcję otworzy Grażyna Torbicka i ks. prof. Marek Lis. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie zauważyłem drugiej strony, zwracam honor, tam będą wartościowe produkcje. Jednak nie te z pierwszej strony artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

''Przegląd Filmów Wartościowych "Prześwit" '', bez przesady uważam, ze użycie sentencji Tarkowskiego ( i niejako jego powiązanie z przedstawianą kinematografią) to nadużycie. Cóż jest wartościowego w tych filmach? Propaganda wiary?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.