Facebook Google+ Twitter

Amelia Earhart - pierwsza kobieta nad Atlantykiem

W lipcu będziemy obchodzić rocznicę urodzin i śmierci, pionierki światowego lotnictwa, Amelii Marii Earhart. A już w tych dniach, 12 lutego na ekrany polskich kin wchodzi film poświęcony tej niezwykłej postaci.

Zdjęcie Amelii wykonane w 1932 roku w studiu wydawniczym męża, George'a Putnama. / Fot. http://farm4.static.flickr.com/3533/3983841168_62dc09b74d.jpgPremiera światowa filmu "Amelia Earhart" miała miejsce 23 pażdziernika ubiegłego roku, a w rolę tytułową wcieliła się dwukrotna laureatka Oscara, Hillary Swank. Partnerują aktorce, między innymi Richard Gere i Ewan McGregor.

Przyjrzyjmy się sylwetce Amelii Erhart oraz jej osiągnięciom.

Od pasażera do pilota


Ta amerykańska pilotka sportowa, urodziła się 24 lipca 1898 roku w Atshison w stanie Kansas. W wieku dwudziestu jeden lat uzyskała dyplom pilota sportowego, by już rok póżniej ustanowić światowy rekord wysokości, uzyskując pułap 4700 metrów. Jako pierwsza kobieta - pasażer odbyła lot z z Nowej Funlandii do południowej Szkocji, latem 17 czerwca 1928 roku. Trwający dwadzieścia dwie godziny lot odbywał się samolotem Fokker F VII, pilotowanym przez komandora Wilmera Stultza.

Lockheed Vega 5b, samolot na którym Earhart ustanowiła większość swoich rekordów / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7f/Lockheed_Vega_5b_Smithsonian.jpg/800px-Lockheed_Vega_5b_Smithsonian.jpgW Stanach Zjednoczonych była pilotką, która uzyskała najwyższe uprawnienia sportowe i zawodowe do pilotowania samolotów z napędem jedno- i wielosilnikowym. W swej ojczyżnie była też pierwszą kobietą latającą na wiatrakowcach, a także pierwszą pilotką mającą licencję i uprawnienia FAI. Członkini Krajowego Stowarzyszenia Aeronautycznego z siedzibą w Waszyngtonie.

W roku 1929 ustanowiła rekord prędkości, uzyskując 285,2 km/h, a rok póżniej 8 lipca w Detroit na samolocie Lockheed Vega - rekord prędkości na dystansie 100 kilometrów w klasie samolotów C, wynikiem 291,545 km/h.
W latach 1930-1931 piastowała funkcję wiceprzewodniczącej Krajowego Stowarzyszenia Aeronautycznego. W lutym 1931 roku wyszła za mąż za George'a Putnama, nowojorskiego wydawcę.

Pasmo rekordów


Dwusilnikowy Lockheed Electra / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/7/79/Earhart.electra.jpeg/791px-Earhart.electra.jpeg8 kwietnia 1931 roku w locie śmigłowcem osiągnęła rekordowy pułap 6105 metrów. Jednakże ciągle miała w myślach lot sprzed trzech lat, kiedy to przelatywała nad Atlantykiem i marzyła o kolejnym, jednak tym razem, jako pilot, i to w locie samotnym.

Marzenie ziściło się z 20 na 21 maja 1932 roku, kiedy to jako pierwsza kobieta, przeleciała samotnie północny Atlantyk z Harbour Grace na Nowej Funlandii do Londonderry w Irlandii Północnej, na samolocie Lockheed Vega. W trwającym 13 godzin i 35 minut locie pokonała odległość około 3200 kilometrów, ustanawiając nowy, kobiecy rekord długotrwałości lotu. Z kolei w dniach 24 do 25 sierpnia tegoż roku, w przelocie z Los Angeles do Nowego Jorku ustanowiła kobiecy rekord świata odległości, przelatując 3938,245 km.

Pasmo jej wyczynów zdawało się nie mieć końca. Jako pierwsza kobieta przeleciała terytorium Stanów Zjednoczonych z zachodu na wschód ustanawiając po raz wtóry rekord, w lipcu 1933 Amelia z Fredem Noonanem, nawigatorem z lotu dookoła świata / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/AE-Fred.jpg/140px-AE-Fred.jpgroku, osiągając czas 17 godzin, 30 minut i 30 sekund. Gdy, po serii wypadków i zaginięciu załogi Ulma, władze Stanów Zjednoczonych zabroniły lotów z kontynentu na Hawaje, poirytowana obrotem sprawy, Amelia postanowiła wystartować w przeciwnym kierunku. Z zachodniego Wybrzeża zaokrętowała się na statek i popłynęła na Hawaje. Stamtąd 11-12 stycznia 1935 roku dokonała przelotu do Oakland w Kalifornii, przemierzając dystans 3860 km w czasie 18 godzin i 16 minut. W maju tego roku na trasie Mexico City - Nowy Jork, który przeleciała w czasie 14 godzin i 19 minut, pokonując 3419,125 km ustanowiła rekord prędkości.

Lot dookoła świata


Pierwszą próbę przelotu dookoła świata, Amelia rozpoczęła 18 marca 1937 roku na dwusilnikowym Lockheedzie Electra, kierując się przez Pacyfik do Honolulu, Nowej Gwinei i Australii. Jednak ze względu na awarię podwozia, po szesnastu godzinach lotu i przemierzeniu 3860 kilometrów postanowiła przerwać rejs.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pani Magdaleno G. z pewnością i pozostałym pilotkom poświęcę trochę materiału,pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst. Oczywiście 5*. Była to rzeczywiście ciekawa osobowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eee tam, ona miała po prostu dobry marketing, o innych dzielnych pilotkach prawie się nie mówi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyprzedzała swoje czasy. Nie była marudząca w zaciszu domu feministką, lecz swymi czynami pokazała, że kobieta tez potrafi.
Barwna i znana postać. Obecnie do kin trafia film o jej życiu ( z Hillary Swank w roli glównej.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa osobowość.
Pionierka światowego lotnictwa. Kobieta odważna, z pasją.
Dziękuję za przybliżenie sylwetki.
Tekst ładnie napisany.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.