Facebook Google+ Twitter

Ameryka. Kto ją odkrył?

Badacze prześcigają się w teoriach na temat tego, czy Kolumb odkrył Amerykę czy może ktoś inny dotarł na nią wcześniej. Prawdziwymi odkrywcami mogli być Wikingowie.Na kamieniu z Kensington odnalezionym w 1898 roku jest wykonany napis w języku staroskandynawskim, który brzmi: 8 goter ok. 22 norrmen po opdagelsefard fro vinland vest vi hade ager ved 2: skjar en dags rise norr fro deno sten vi var ok. fiske en dagh aptir vi kom hem fan 10 man rode af blod og ded AVM fraelse af illy har 10 mans ve havet at se aptir vore skip 14 dagh rise from deno oh ahr 1362.

Co brzmi w tłumaczeniu:

"Ośmiu Gotów (Szwedów) i 22 Norwegów w odkrywczej podróży z Winlandii na zachód. Obozowaliśmy przy dwóch skalistych wyspach o dzień podróży od tego miejsca. Wyruszyliśmy łowić ryby na jeden dzień. Gdy powróciliśmy znaleźliśmy dziesięciu naszych ludzi zakrwawionych i martwych. Niech Bóg nas zachowa ode złego (AVM – Ave Virgo Maria – bądź pochwalona Mario Dziewico, chroń nas ode złego). Mamy dziesięciu ludzi nad morzem pilnujących naszych statków, 14 dni podróży od tego miejsca. Rok 1362."

Wikingowie mieszkańcami Grenlandii

Paul Knutson miał poprowadzić wyprawę na Grenlandię w 1354 r.. Jej celem było zbadanie losów normandzkich osadników, którzy nie dawali od dłuższego czasu oznak życia. Dowódca stwierdził, że Wikingów na Grenlandii nie ma, ale musieli ją opuścić niedawno, bo jeszcze żyło kilka krów. Z wyprawy wróciło zaledwie 8 ludzi. Ksiądz, który brał w niej udział potem sporządził relację.

Wikingowie odkrywcami Ameryki?

Wikingowie słynęli z wypraw morskich, byli bardzo dobrymi nawigatorami. Dlatego można zadać pytanie: czy nie jest możliwe, że jako pierwsi dotarli do wybrzeży Ameryki?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.08.2009 18:24

Ameryka. Kto ją odkrył? Dlaczego?... I czy nie żałuje?....... :-)) 5+ Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale czemu wszyscy twierdzą ze to KOlumb odkrył ja ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolumb szukał drogi do Indii a wikingowie wiedzieli o dalekim lądzie w wielu legendach i sagach jest wzmianka o winnlandii prawdopodobnie dotarli do Kalifornii tam natknęli się na liczne winorośli i nazwali Amerykę winnlandią

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy temat, czy możesz go rozwinąć w następnych artykułach. Wikingowie byli bardzo ciekawymi ludźmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem jest to możliwe boi wikingowie podróżowali po morzach i rzekach całej europy znani sa z tego ze doplyneli nawet do morza Czarnego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe, może coś w tym jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.