Facebook Google+ Twitter

Amerykanie chcą ekstradycji Romana Polańskiego. Prokuratura Generalna otrzymała wniosek w tej sprawie

Prokuratura Generalna otrzymała wniosek ze Stanów Zjednoczonych dotyczący ekstradycji Romana Polańskiego. Amerykanie poszukują reżysera od 1978 r. za gwałt na 13-letniej wówczas Samancie Gailey

 / Fot. Georges Biard [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsWniosek zostanie skierowany do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, która ma się zając sprawą. - Na razie jeszcze nie otrzymaliśmy żadnego wniosku - mówi rzecznik prokuratury w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Jesienią w 2014 roku Polański pojawił się w krakowskiej prokuraturze w tej sprawie. Uznała ona wtedy, że wystarczy jej zapewnienie reżysera, że stawi się na każde wezwanie.

Sprawa, za którą ścigają Polańskiego śledczy z USA dotyczy faktu, że uprawiał seks z nieletnią Samanthą Geimer, odurzoną narkotykami i alkoholem 13-latką. Miało to miejsce podczas prywatnego przyjęcia w domu przyjaciela Polańskiego, Jacka Nicholsona.

Czytaj także: Dramatycznie wzrosła liczba uchodźców. Najwięcej uciekinierów pochodzi z Syrii


"To, co stało się z Romanem w domu Jacka Nicholsona, było zdarzeniem bardzo nieprzyjemnym, ale krótkotrwałym. A reszta tego wieczoru, następny tydzień, rok, to był nieprzerwany ciąg nieprzyjemnych zdarzeń" - mówiła w 2009 r. ofiara Polańskiego w programie Tomasz Lis na Żywo. Wyraziła ona wówczas przypuszczenie, że filmowiec żałuje swojego czynu. Powiedziała również, że wybaczyła mu gwałt.

Źródło: AIP / wł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ekstradycja z Polski reżysera Romana Polańskiego byłaby policzkiem w poczucie niepodległości i niezawisłości od USA. A jak widać Szwajcaria przeciwstawiła się żądaniu ekstradycji twórcy do USA i w moich oczach to w pełni niepodległy kraj! A przecież własnych obywateli nie pozbawia się opieki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaprawdę, nie są lepsi od Annasza i Kajfasza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy ma obowiązywać obecnie zasada prawna - oko za oko, gwałt za gwałt?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta machina niedawno przymknęła oko na stosowanie tortur wobec osób podejrzanych o terroryzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest też zasada chrześcijańskiego przebaczania której nie zna prawo amerykańskie, a gdyby pan Panie Marku poznała osobiście Romana nie miałby Pan wątpliwości. Pisałem o tym w miesięczniku Ekran w 1994 roku Jego przybrana Mama Wanda Polańska która była w Kaliforni u niego i Sharon Tate to samo mi o nim powiedział a rozmawiałem z nią wiele razy. W filmie o nim niedawno tez szczerze o sobie mówił. Wymiar sprawiedliwości, w którym nie ma prawa łaski jest bezduszną biurokratyczną machiną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, ale jest druga strona tego medalu. którą też trzeba uwzględnić. Historia zna mnóstwo przypadków, gdy kryształowy charakter, po latach, okazał się wcale nie taki kryształowy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman Polański był w Polsce na święta 1975 roku u rodziców w Krakowie po 16 latach na emigracji; rozmawiałem z nim długo: niskiego wzrostu, szczupły, wesoły, towarzyski - każda nastolatka widziała w nim wdowcu w tym okresie po prostu kolegę który ja podrywa do łóżka, wiec pewnie garnęły się do niego. Moim zdaniem nie musiał molestować dziewczyn i skąd wiadomo czy nie został trochę podpuszczony przez 13 latkę. Nie chcą raczej już o tym nawet rozmawiać, nie chcą powrotu do przeszosci, wzajemnie się przeprosili a sad amerykański dalej nęka naszego rodaka? Od małego był zagrożony unicestwieniem ; jako żydowskie dziecko przez nazistów przez nazistów, potem banda hipisów zamordowała mu żonę będącą w ciąży, pastwiły się nad nim media i wyżywa wymiar sprawiedliwości który ma w nosie to jaką krzywdę czyni też dzieciom Romana. Nie ufałbym takiemu wymiarowi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, ale 4,5 tys. ludzi temat "łyknęło", łącznie z nami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat zastępczy co się zowie. Niech się wreszcie wezmą za ściganie własnych, tzn. stuprocentowo jankeskich filmowców uwielbiających podobne zabawy, bo inaczej żaden samodzielnie myślący człowiek nie uwierzy, że chodzi o coś więcej niż odwracanie uwagi od innych, po stokroć gorszych i groźniejszych rzeczy, związanych m. in. z polityką zagraniczną i wojskową wuja Sama, a także o niszczenie ludzi, którzy czymś się mocno narazili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.