Facebook Google+ Twitter

Amerykanie chcą nas bronić przed swoimi wrogami?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-04-18 19:55

Dwaj wysłannicy z Ameryki, wojskowy i cywil, zamierzają przekonać Polaków do budowy tarczy antyrakietowej. Gen. Henry Obering, szef Agencji Obrony Przeciwrakietowej USA i Eric Edelman, podsekretarz w Departamencie Obrony przylecieli do Warszawy, żeby rozpocząć cykl spotkań z parlamentarzystami i ekspertami. Problem w tym, że są niezbyt konkretni…

Jak na razie aktywni są przede wszystkim przeciwnicy powstania w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiPodczas porannych spotkań z dziennikarzami i sejmową komisją spraw zagranicznych goście nie chcieli ujawnić szczegółów swojej oferty. Poprzestali na ogólnikach, zapewniając, że tarcza antyrakietowa z jej elementami w Polsce zwiększy bezpieczeństwo nie tylko terytorium USA, ale też Europy. Podobno system jest sprawny i strzeże już obszar Stanów Zjednoczonych, co miały potwierdzić testy. Gdyby więc doszło do ulokowania jego części w Europie, mógłby od 2011 r. chronić znaczną część naszego kontynentu przed rakietami dalekiego zasięgu z Iranu i Korei Płn. Według deklaracji, tarcza budowana jest wyłącznie przeciwko zagrożeniom z tych kierunków.

Argumenty gen. Oberinga i Edelmana nie przekonały wczoraj nikogo, z kim się spotkali. - Propozycja rozmieszczenia obiektu, który broniłby nas przed krajami nie będącymi naszymi wrogami, jest dziwna – uznał senator Radek Sikorski, były minister obrony. Jednak Amerykanie wskazują, że system może obronić nas także przed rakietami, wystrzelonymi z Iranu w kierunku USA, które na skutek wadliwych konstrukcji mogą spaść na Europę.

W ocenie administracji Busha, tarcza nie naruszy obecnej równowagi militarnej w relacjach z Rosją. Potencjał nuklearny tego państwa znajduje się zbyt blisko Polski i jest za duży, by rosyjskie pociski mogły być zestrzelone za pomocą 10 antyrakiet, jakie zostałyby u nas rozmieszczone w ramach tarczy. Z drugiej strony antyrakiety nie mogą przenosić głowic bojowych, więc system nie może być użyty jako broń ofensywna przeciwko Rosji, co ta sugerowała. Amerykanie uspokajali też, że wezmą na siebie ciężar rozmów z Kremlem i żeby przełamać jego sprzeciw wobec tarczy.

Ale co Polska będzie z tego miała? Na pytanie parlamentarzystów gen. Obering nie chciał wczoraj konkretnie odpowiedzieć. Ogólnikowo wspomniał tylko o pomocy w modernizacji naszej armii, w tym o dodatkowych systemach obronnych. Uchylił się od potwierdzenia, czy w zamian za tarczę dostaniemy kosztowny system Patriot, mogący chronić przed atakiem rakiet nuklearnych średniego i krótkiego zasięgu. Biorąc pod uwagę, że strona amerykańska zapewniła, iż instalując tarczę na naszym terytorium nie zmniejsza zdolności Rosji do uderzenia nuklearnego, może to oznaczać, że dostawa Patriotów do Polski nie jest przewidywana. - Amerykanie na pewno będą robić wszystko, by nie drażnić Rosjan, a Patrioty na pewno ich rozdrażnią – uważa poseł PO Jan Rokita.
Mówiąc o bezpieczeństwie państw europejskich, Amerykanie wskazywali na budowany przez NATO system obronny PAC-3; ich zdaniem to on powinien zapewnić tej części świata, także Polsce, obronę przed bronią średniego i krótkiego zasięgu.

Tempo, w jakim Amerykanie rozpoczęli w Warszawie lobbing na rzecz tarczy, może zadziwiać. Po kilku spotkaniach jeszcze wieczorem rozmawiali z Aleksandrem Szczygło, ministrem obrony narodowej. – Spieszą się, bo na sfinalizowanie umowy mają czas do końca kadencji prezydenta Busha, czyli do listopada przyszłego roku. Dla obecnego prezydenta USA to ważny projekt i jeśli nie zdąży z podpisaniem umowy, a w przyszłych wyborach wygrają Demokraci, to pomysł budowy tarczy w Europie upadnie – komentuje Jan Rokita, przewidując, że umowa przedwstępna z polskim rządem będzie podpisana jeszcze w tym roku.

Krzysztof Kowalczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.