Facebook Google+ Twitter

Amerykanie chcą odwołania wicepremiera Giertycha

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-11-07 10:00

Ambasada USA chce odwołania Romana Giertycha – podały „Fakty’’ TVN. Powodem mają być wypowiedzi wicepremiera dotyczące Iraku.

fot. Janusz Wójtowicz/SPGW Roman Giertych domaga się debaty o skutkach wojny w Iraku. Zapytał m.in. o liczbę ofiar cywilnych, które zginęły w Iraku w ciągu ostatnich 3 lat. „Fakty’’ dotarły do notatki ze spotkania zastępcy ambasadora USA Kenetha Hillasa z sekretarzem stanu w kancelarii premiera Leszkiem Jesieniem. Jesień sporządził z tego spotkania notatkę. Wynika z niej, że USA naciskają na Polskę w sprawie członków naszego rządu. Amerykański dyplomata miał bowiem powiedzieć, że gdyby wicepremier rządu w innym kraju, np. Niemczech czy Francji, wypowiedział takie słowa, to zostałby odwołany.

Hillas dodał, że ambasador USA w Polsce chce się w tej sprawie spotkać z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Notatka trafiła w ręce kilku ministrów, w tym wicepremiera Romana Giertycha, który napisał w tej sprawie list do minister spraw zagranicznych Anny Fotygi, domagając się wyjaśnień. W liście Giertych napisał m.in. „Z poniższej notatki wynika niedopuszczalna w moim przekonaniu ingerencja Stanów Zjednoczonych w wewnętrzne sprawy Rzeczpospolitej Polskiej oraz naruszenie ogólnych zasad wolności debaty publicznej w naszym kraju”. Kopie tego listu znalazły się również na biurkach premiera i prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.11.2006 15:10

Kolejna pomyłka polskiego rządu. Oczywiście, że ingerencja w nasze wewnętrzne sprawy jest niedopuszczalna, ale ta rozmowa nie miała charakteru oficjalnego i dlatego ujawnienie jej treści nie powinno mieć miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.