Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1447 miejsce

Amerykanie oddają mocz na zwłoki talibów? Sprawę bada Pentagon

Do sieci trafił film, na którym grupa, najprawdopodobniej amerykańskich żołnierzy oddawała mocz na ciała zabitych talibów. Jeżeli wideo okaże się autentyczne, może zagrozić, dopiero co rozpoczętym rozmowom pokojowym.

Kadr z filmu na Youtube.com / Fot. Adam SęczkowskiMateriał opublikowany 11 stycznia na YouTube i innych stronach, wywołał szok w USA. Na filmie ubrani w wojskowe mundury polowe żołnierze, bezczeszczą zwłoki, oddając mocz na trzech martwych talibów. Jeden z nich mówi: "Miłego dnia, stary". Uniformy wskazują, że "bohaterami" filmu są najprawdopodobniej żołnierze elitarnych oddziałów amerykańskiej armii: United States Marine Corps (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, w skrócie marines).

"Ta sprawa będzie dokładnie zbadana. Nie potwierdziliśmy jeszcze, czy ten film jest autentyczny, ale przedstawione na nim działania są sprzeczne z naszymi podstawowymi wartościami i nie są reprezentatywne dla żołnierzy służących w naszych siłach" - oświadczyło dowództwo marines.

Rzecznik Pentagonu kpt. John Kirby powiedział, że departament obrony jest "głęboko wzburzony" filmem - pisze serwis gazeta.pl.

Amerykańskie wojsko wszczęło już w tej sprawie śledztwo, ale jest za wcześnie, aby stwierdzić czy nagranie jest autentyczne, kto jest autorem filmu, kto go wpuścił do internetu oraz aby ustalić tożsamość żołnierzy. Agencja Reuters bazuje, jak dotąd na wypowiedzi dwóch anonimowych wojskowych wysokiego szczebla, według których wideo jest autentyczne. Agencja informuje jednak, że nie udało jej się jeszcze zweryfikować nagrania poprzez niezależne źródła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 14.01.2012 10:29

ten film pokazuje zdziczenie ludzi i to nie ważne czy plemion z afryki czy nowoczesnego kraju jak ameryka tragiczne jest to że to nie wybryk jednego człowieka ale całej grupy no słowem szok kulturalny!ale wiadomo postęp technicznoinformacyjny nie idzie z moralnym .Niemcy największa potęga intelektualna w 1 połowie 20 wieku przeżyły upadek moralny...

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
 • gorol
 • 13.01.2012 22:16

dzisiaj wojna to przeciwnika zabic zniszczyc zbeszczescic.o rycerskosci o poszanowaniu przeciwnika to tak mozna przeczytac najwyzej w powiesciach sienkiewicza

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 19:44

Uprzednio nie przeczytałam wszystkich komentarzy od samego początku. Pani Ela Szychlińska była jedną z pierwszych osób,która sprzeciwiła się umieszczeniu tej fotografii w poprzednim formacie a właściwie,to umieszczeniu jej w ogóle dla widoku opinii publicznej. Wrażliwości nauczyć się nie można. Albo ktoś ją ma albo też nie. Próżna więc jest jakakolwiek dyskusja z osobami,którym tamta fotografia nie przeszkadzała lub,jeszcze gorzej,z osobami,które pochwalają tego rodzaju barbarzyńskie praktyki,jak bezczeszczenie czyichś zwłok.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 19:19

@Marek Chorążewicz - Nie obrażam się na Pana. Ale to nie nazywa się hipokryzją lecz wrażliwością wizualną oraz ludzką. Pana definicja hipokryzji mnie osobiście wcale nie przekonała. Również Pana pozdrawiam i także bez cienia uszczypliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marta Dutkiewicz 18:21
Właśnie pani Marto, to się nazywa HIPOKRYZJA.
Pozdrawiam serdecznie, bez cienia uszczypliwości i hipokryzji. Autentycznie pozdrawiam i życzę dobrego samopoczucia z powodu zmniejszenia tej drastyczności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 18:21

@ Praktyk - Właśnie,aby człowiek zachował swoją godność w trumnie,to za swego życia powinien starać się postępować moralnie a nie jak zwierzę,czyli m.innymi tak,jak ci ludzie na fotografii. Z mojej strony chcę bardzo podziękować bądz to autorowi,bądż też komuś w Redakcji,że zdjęcie to zostało zmniejszone i przez to nie jest już takie drastyczne. Również panu Winkowi. @Weteran - Zupełnie nie rozumiem Pana komentarza ani Pańskiej intencji,komu Pan uważa,że coś takiego,jak Pan tu pisze trzeba zrobić. Przecież to są działania i bez godności i pozbawiające godności innych.To bardzo źle,coś takiego robić a nie bardzo dobrze,jak Pan tutaj pisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Praktyk
 • Praktyk
 • 13.01.2012 17:47

PANI MARTO - człowiek to brzmi dumnie ale w trumnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Weteran
 • Weteran
 • 13.01.2012 17:44

BARDZO DOBRZE ICH WSZYSTKICH TRZEBA SYSTEMATYCZNIE OLEWAĆ CIEPŁYM MOCZEM .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 15:58

Co do zachwytów na temat wrażliwości autora tego artykułu, to są one zupełnie nie na temat i nie na miejscu. Ale to nie jest od autora zależne,że ma on zdaje się powodzenie u kobiet. Poza tym zgadzam się absolutnie z panem Winkiem,że tak nieludzki akt,jak ten na umieszczonej tu fotografii,nie musiał być tu pokazany i sam artykuł wystarczyłby. Gdyby ktoś był wrażliwy,nie zgodziłby się na jej umieszczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 14:32

Zacytuję jedynie - ''Człowiek, to brzmi dumnie''. A tutaj?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.