Facebook Google+ Twitter

Amerykanie ponownie rozważą instalację tarczy w Polsce?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-15 15:23

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła, że Stany Zjednoczone są gotowe ponownie rozważyć kwestię lokalizacji w Polsce i w Czechach tarczy antyrakietowej. Lokalizacja tarczy antyrakietowej w Polsce jest elementem budowy naszego bezpieczeństwa - uważa poseł PiS Joachim Brudziński.

Waszyngton postąpi tak, o ile Rosja zgodzi się na współpracę w powstrzymaniu irańskiego programu nuklearnego.

Prawo i Sprawiedliwość liczy na to, że rząd Donalda Tuska dołoży wszelkich starań, żeby przekonać administrację prezydenta USA Baracka Obamy o potrzebie kontynuacji działań. Joachim Brudziński zwraca uwagę na to, że formalnie działania już zostały rozpoczęte. Dodał, że połączenie infrastrukturalne naszego systemu obronnego z systemem największego demokratycznego mocarstwa jest w przekonaniu Prawa i Sprawiedliwości polską racja stanu.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński z SLD uważa, że w tej chwili nie ma żadnego porozumienia strategicznego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, dlatego nie ma żadnego zwrotu w sprawie tarczy w Polsce.

Polityk lewicy dodał, że z pierwszych reakcji szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa wynika, iż tamtejsza administracja nie chce łączenia kwestii tarczy antyrakietowej z problemem irańskim. W tej chwili nie ma więc rosyjsko-amerykańskiego porozumienia ani problemu, czy powstanie, czy też nie, tarcza antyrakietowa.

Stany Zjednoczone uzasadniają konieczność budowy tarczy zagrożeniem ze strony Iranu. Projekt instalacji tarczy w Europie jest powodem sporów między Waszyngtonem a Moskwą.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.