Facebook Google+ Twitter

Amerykanie stworzyli komputer mniejszy od ziarnka ryżu

M^3 to mikrokomputer, który nie aspiruje do rangi należnej wynalazkom nanotechnologii. Jednakże jego możliwości i zastosowanie mogą być godne uwagi każdego posiadacza smartfonu, kluczy lub... ciśnieniomierza.

 / Fot. Martin Vloet/University of MichiganKomputery często zajmują przestrzeń kilku średniej wielkości pomieszczeń, ale możliwe jest znalezienie miejsca dla podobnego urządzenia, choćby na krawędzi monety pięciocentowej. M^3 - Michigan Micro Mote to najmniejszy komputer na świecie, który zajmuje zaledwie milimetr sześcienny powierzchni. Znaczy to, że jeden metr sześcienny przestrzeni może pomieścić miliard takich urządzeń (!) Można też pokusić się o porównanie do kubika drewna opanowanego przez przesadnie imaginowaną 38-milionową populację kornika drukarza.

Przez ponad dekadę, wykładowcy i studenci wydziału nauk komputerowych z Uniwersytetu Michigan pracowali nad M^3. Efekt jest doprawdy niezwykły. Obecnie dodatkowym bodźcem do działania jest rozwój Internetu Rzeczy (Internet of Things - IoT), który w miarę swojego rozrostu niejako wymusza konstruowanie coraz mniejszych komputerów.

"Internet Rzeczy określa świat, w którym przedmioty codziennego użytkowania posiadają inteligencję, jak toster, pralka czy klamka u drzwi. Wszystkie te rzeczy będą kiedyś posiadać układy scalone, które pozwolą im komunikować się ze sobą w sieci" - powiedział Dag Spicer, starszy kustosz w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View (Kalifornia), cytowany przez CBSnews.

Pomimo niewielkich gabarytów, M^3 posiada możliwość robienia zdjęć, odczytu temperatur i ciśnienia. Naukowcy mają nadzieję znaleźć zastosowanie mikrokomputera w medycynie, oraz w różnych gałęziach przemysłu. Nie jest to urządzenie nanotechnologiczne sensu stricto, ale mikroskopijne rozmiary pozwalają na wstrzyknięcie M^3 do ciała pacjenta, gdzie może wykonać badanie EKG i pomiary ciśnienia oraz temperatury. Micro Mote jest też zainteresowany przemysł naftowy. Mikrokomputer mógłby pomóc w badaniu eksploatowanych złóż ropy.

Micro Mote może być remedium dla wiecznych zapominalskich i gubiących różne przedmioty. Możliwe, że już niebawem będziemy użytkować M^3 jako zabezpieczenie dla swoich kluczy, portfeli i wszystkiego czego nie chcemy stracić w mniej lub bardziej przypadkowy sposób. Każdy przedmiot będzie można zlokalizować za pomocą centralnego systemu.

Tak więc, rację rynkowego bytu M^3 określa jego rozmiar... i zasilanie. Pobór mocy jest kluczową kwestią w branży tech industry. Zmniejszenie rozmiarów baterii mikrokomputera i zachowanie jej żywotności w akceptowalnych granicach było priorytetem dla naukowców z Michigan. "Z czego ludzie nie zdają sobie sprawy to fakt, że bardzo duża część objętości komputera, na przykład w telefonie, jest tak naprawdę zajmowana przez baterię" - powiedział David Blaauw, profesor elektrotechniki i nauk komputerowych na Uniwersytecie w Michigan.

Jako że ograniczono przestrzeń zajmowaną przez Micro Mote kosztem klawiatury, myszy, a nawet ekranu, przeto wykładowcy i studenci musieli wymyślić inny sposób komunikowania się z urządzeniem. Mikrokomputer jest programowane i ładowany światłem. Operator z zastosowaniem efektu stroboskopowego o wysokiej częstotliwości, przesyła informację do M^3, a po przetworzeniu danych następuje wysłanie danych do centralnego komputera przy pomocy najzwyklejszych częstotliwości radiowych.

M^3 jest już gotowy do produkcji, zaś konstruktorzy mają zamiar stworzyć następne, jeszcze mniejsze komputery, które nazywają "inteligentnym pyłem".


źródło: CBSnews

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.