Facebook Google+ Twitter

Amerykanie ujawnili dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej

Do internetu trafiło dziś kilkaset różnego rodzaju dokumentów amerykańskiej administracji dotyczących zbrodni katyńskiej. Odtajnione archiwalia w dużej części nie były dotąd dostępne, zarówno dla szerszej opinii publicznej jak i historyków. Czy rzucą nowe światło na wydarzenia sprzed siedmiu dekad?

 / Fot. Autor nieznany, domena publiczna, WikiCommonsWśród odtajnionych dokumentów znalazło się wiele fotografii, raportów, listów, a nawet wycinków z gazet. Nie wszystkie dokumenty pochodzą z okresu II wojny światowej. Niektóre datowane są nawet na lata 80. ubiegłego stulecia, co wskazywać może na fakt, że sprawą zbrodni katyńskiej amerykańska administracja interesowała się przez wiele lat.

Ujawnione dokumenty pochodzą m.in. z zasobów Departamentu Stanu, Pentagonu, amerykańskiej armii oraz archiwów trzech kolejnych amerykańskich prezydentów - Roosevelta, Trumana i Eisenhowera.

O udostępnienie wszystkich materiałów dotyczących Katynia zabiegali amerykańscy senatorowie polskiego pochodzenia, którzy zwrócili się w tej sprawie do prezydenta Baracka Obamy.

Czytaj też: Rosja nie odpowie za Katyń? "Moskowskije Nowosti": Strasburg odrzuci skargę


Ujawnione dziś dokumenty stanowią uzupełnienie do wcześniej udostępnionych w internecie archiwaliów, m.in. wyników śledztwa specjalnej komisji amerykańskiego Kongresu, która w latach 50. badała okoliczności zbrodni katyńskiej.

Na razie dokumenty dostępne są na stronie Archiwów Państwowych USA. Wkrótce jednak znajdą się także na stronach internetowych polskiego MSZ oraz polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Mirek K
  • Mirek K
  • 11.09.2012 21:32

Amerykanie nas przede wszystkim nie mordowali lecz chronili - w różnych okresach to było różnie. No i wspierali nas po wojnie i w latach 80 mało!????Wielu polonusów tam żyło i dorobiło się majątków - wspierali nasz biedny kraj w czasie komuny. Na wschodzie byliśmy tylko bestialsko mordowani i przez stulecia zniewoleni i mordowani - mało!? To dzięki Reaganowi dziś mamy PRL bis ,ale nie mamy komuny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 11.09.2012 20:32

@ Mirek K , gdyby USA nie wepchnęły nas w ramiona ZSRR nie byłoby komuny i obcych rządów PRL.
Ale nie ... trzymali ze Stalinem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 11.09.2012 19:09

Większym skandalem są Rosjanie którzy zamordowali, póżniej przez 60 lat kłamali, a dziś chcą się pojednać z narodem polskim ,choć jeszcze nie ujawnili wszystkich dokumentów tej zbrodni i nie zadość uczynili krewnym pomordowanych - to jest dopiero skandal!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 11.09.2012 18:36

To jest skandal !!!
Wielki brat zza oceanu ma nas gdzieś po dziś dzień.
Rodziny Katyńskie tyle wołały o prawdę , rehabilitację swoich bliskich , godny pochówek , sprawiedliwość a oni milczeli ? Amerykanie nas zdradzili i zabrali wschodnią Polskę.
Jesteśmy im potrzebni tylko do bieżącej polityki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzyszto papierz
  • krzyszto papierz
  • 11.09.2012 18:23

Jak długo jedna z głównych ulic Poznania będzie nosiła imię wielkiego wroga Polski -Franklina D. Roosevelta?
To on zataił prawdę Katyńską i sprzedał Polskę Stalinowi. To przez niego mieliśmy 45lat ustrój socjalistyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.