Facebook Google+ Twitter

Amerykanistyka dla studentów

Jakie w tym roku będą pytania na egzaminie wstępnym na amerykanistykę? Wywiad z dr. Tomaszem Basiukiem, dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego (American Studies Center).

Logo ASC / Fot. ASCWywiad z dr. Tomaszem Basiukiem, dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego (American Studies Center)


Justyna Dzieduszycka-Jędrach: 1 lipca odbędzie się rekrutacja na studia w Ośrodku Studiów Amerykańskich w Warszawie (termin rejestracji do tegorocznej rekrutacji upływa 23 czerwca). W tym roku egzamin będzie w formie testu predyspozycyjnego do studiów w języku angielskim oraz testu wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Jakich pytań mogą spodziewać się kandydaci? Czy będą to bardzo szczegółowe zagadnienia, do których trzeba dużo się uczyć, czy wystarczy, że ktoś pilnie śledzi wiadomości o Stanach Zjednoczonych?
Tomasz Basiuk: Każdy z tych dwóch testów to 50 pytań zamkniętych w języku angielskim. Pytania z wiedzy o USA dotyczą wielu różnych dziedzin. Nie ma jednego podręcznika ani listy lektur, na podstawie których można się do tego testu przygotować. Pomaga wiedza wyniesiona ze szkoły i wcześniejszych studiów, ale równie ważne jest śledzenie wiadomości w mediach i ogólnie zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi - ich historią, społeczeństwem, kulturą. Test daje szansę uzyskania odpowiedniej liczby punktów osobom o różnych zainteresowaniach, np. interesujących się raczej kulturą albo raczej polityką.

JDJ: Co dokładnie oznacza predyspozycja do studiów w języku angielskim? Czy jest to znajomość języka na poziomie odpowiadającym FCI czy bardziej Advanced a może nawet Proficiency?
TB: Założenie obu testów jest takie, że nikt albo prawie nikt nie powinien uzyskać maksymalnej liczby punktów, ponieważ ocena z obu testów służy do ustalenia listy rankingowej i nie powinno być tak, że duża grupa kandydatów ma najwyższy wynik. Część pytań jest stosunkowo prosta, ale część dość trudna. Są tu na przykład pytania ze zrozumienia tekstu, a także pytania ze znajomości pewnych obiegowych sformułowań w języku angielskim. Ponieważ studia są prowadzone w języku angielskim, zależy nam na pozyskaniu kandydatów, którzy poradzą sobie z tym wyzwaniem, a zwłaszcza będących w stanie czytać po angielsku zadane lektury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.