Facebook Google+ Twitter

Amerykańscy psycholodzy: Superbohaterowie wrogiem młodej psychiki

Superbohaterowie XXI wieku swym postępowaniem dają młodym ludziom zły przekaz, promując zachowania godne macho, ze skłonnością do przemocy i zemsty na czele - do takiego wniosku doszli amerykańscy psycholodzy.

Iron Man / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cover_of_Iron_Man_Vol._4,_Issue_6.jpgJak można wyczytać na amerykańskim portalu internetowym Eurekalert.org , śledzenie przygód superherosów nie jest najlepszą metodą wychowawczą. A z całą pewnością nie prowadzi do utrwalenia postaw mniej nacechowanych agresją.

Prowadząca badania dr Sharon Lamb z Uniwersytetu Massachusetts w Bostonie stwierdziła, że współcześni superbohaterowie znacząco odbiegli od swych pierwowzorów z minionych dekad. Ikona komiksu, jaką niewątpliwie jest Superman, emanowała pozytywnymi wartościami - walka o sprawiedliwość, poszanowanie każdego życia czy stronienie od niepotrzebnej brutalności. Nawet po zdjęciu kostiumu bohater musiał borykać się z problemami życia codziennego i dostosowywać się do norm społecznych. Z kolei działania Iron Mana wyglądają jak wyjęte z filmu akcji, pełno w nich wybuchów i użycia wszelkiej maści broni palnej. Zaś Tony'ego Starka charakteryzuje sarkazm, egoizm, kobieciarstwo i opieranie swego poczucia męskości na drogich gadżetach.

By dowiedzieć się więcej na temat wizerunku męskości lansowanego przez media, Lamb oraz jej asystenci przepytali 674 chłopców w wieku od 4 do 18 lat. Udali się oni również do centrów handlowych, by przeprowadzić badania wśród sprzedawców, których grupą docelową są dzieci. Okazało się, że media mają do zaoferowania tylko dwie opcje: bycie superbohaterem albo bumelantem. Ci drudzy są może postaciami komicznymi, jednak mają problemy ze szkołą i unikają odpowiedzialności - więc nie są wzorami wartymi naśladowania. Zdaniem autorki badań, powinno uczyć się dystansu do takich postaci i pokazywać sposób w jaki przekłamują one rzeczywistość. Ma to pomóc w osłabieniu ich wpływu na kształtowanie się osobowości osób znajdujących się w fazie rozwoju.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w San Diego przez dr Carlosa Santosa z Uniwersytetu w Arizonie. Wzięło w nich udział 426 chłopców ze szkoły średniej, reprezentujących różne rasy i mniejszości etniczne. Psychologowie sprawdzali, czy są oni w stanie przeciwstawić się medialnemu wizerunkowi macho i jaki ma to wpływ na ich zdrowie psychiczne oraz relacje międzyludzkie.

Wyniki mówią jasno - chłopcy, którzy odrzucili stereotypy narzucane przez media, łatwiej zawierali znajomości i doświadczali mniej problemów psychicznych w okresie nauki w szkole średniej. W ciągu procesu dorastania chłopcy w zdecydowanej większości stawali się bardziej agresywni i odizolowani od rówieśników, co zwiększało możliwość występowania zaburzeń na tle psychicznym. Jednak ci, żyjący w bliskich relacjach z matką i przyjaciółmi tworzyli łatwiejsze do przełamania bariery emocjonalne przy kontaktach z innymi. Dobre relacje z ojcem sprzyjały w dążeniach do autonomii i umniejszaniu wpływu przyjaciół na swe zachowanie.

Według oceny dr Santosa, dorośli, zwłaszcza ojcowie, powinni pomagać chłopcom w jak najwcześniejszym wyparciu wizerunku macho, gdyż mogą na tym skorzystać ich relacje z innymi, oraz zdrowie psychiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Rafał Nawrocki
  • Rafał Nawrocki
  • 02.12.2010 22:21

Bartek B. ma rację. dr Frederic Wartham rozpętał przy boku McCartyego krucjatę antykomiksową, wydając swą książkę "Uwiedzenie niewinnych". Tam superbohaterowie promowali homoseksualizm. Nie sądziłem, że wrócimy do tematu - od drugiej strony

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że jeszcze przygody Koziołka Matołka nie są traktowane jako szkodliwe... chociaż też mogą prowadzić do niezdrowego zainteresowania zwierzęcymi towarzyszami....

Asterixa i Obelixa też powinni w to włączyć. Bajka promuje niezdrowy tryb życia z mnóstwem tłustego (dziki, o ile dadzą się złapać) jedzenia.

Na pewno niesmaczną bajką są Smerfy: Cała wioska smerfów i jedna Smerfetka?

Na koniec bajka promująca homoseksualizm - teletubisie.

Ludzie poświęcają tyle energii na błahe sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł jest tak pełen tez, które w moim odczuciu są co najmniej dziwne, że aż nie wiem, od czego zacząć.
Po pierwsze, to, że amerykańscy psycholodzy w temacie komiksu zatrzymali się jakieś (co najmniej) 30 lat temu, jest smutne, ale nawet mnie już nie dziwi. To, że ludzie chcieliby, by komiksy/gry/filmy wychowywały ich dzieci za nich też.
Po latach mozolnej ewolucji komiksu i walki o to, by postacie przedstawiane również w nurcie komiksu superbohaterskiego były bliższe rzeczywistości, nagle znajduje się grupa ludzi, którzy chcą powrócić do modelu komiksu sprzed lat. Tego, który tak naprawdę przekłamywał rzeczywistość.
W dzisiejszych czasach superbohaterowie to najczęściej ludzie niedoskonali, którzy jak każdy, podejmują dobre i złe decyzje, a potem ponoszą tego konsekwencje. Moim zdaniem tak jest lepiej.

Co do drugiej części artykułu, po pierwsze, w skrócie mówi ona, że dzieci, które mają z otoczeniem dobre relacje, mają dobre relacje z otoczeniem. No bardzo odkrywcze.

Artykuł jak dla mnie słaby, przedstawiający sprawę z jednego tylko punktu widzenia. Przytakiwanie bez przemyślenia.

A ci przeklinający czternastolatkowie mają akurat świetne relacje z przyjaciółmi, właśnie dlatego, że rozpychają słabszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo trafne spostrzeżenia psychologów ale co dalej? Dalej nadal będą produkowane i rozpowszechniane coraz bardziej otumaniające gry z coraz bardziej zdeformowanymi fizycznie i psychicznie bohaterami. Uważam, że przyszedł najwyższy czas aby podjąć zdecydowane działania chroniące dzieci i młodzież przed skutkami stereotypu macho. Ulice pełne są ofiar zgubnego oddziaływania mediów na dziecięce umysły: przeklinający czternastolatkowie rozpychający słabszych, plujący na wszystko, mający wszystko gdzieś, osiemnastolatkowie porozumiewający się prawie więziennym slangiem rozprawiający o blantach i łatwej robocie... Nie wróży to nic dobrego na przyszłość. Bardzo dobry temat i artykuł. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.