Facebook Google+ Twitter

Amerykańska baza lotnicza w Polsce?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-03-24 21:53

Zaskakująca publikacja na łamach "Stars and Stripes", oficjalnego organu prasowego amerykańskich sił zbrojnych. Pułkownik Chris Sage, asystent szefa sztabu sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, proponuje, by przesunąć 31. Skrzydło Myśliwskie Sił Powietrznych USA z bazy Aviano we Włoszech do Polski.

F-16 / Fot. EPA/DOD/USAF"W interesie narodowym USA leży przeniesienie samolotów F-16 z Włoch do nowych baz w Polsce" - pisze pułkownik Chris Sage, asystent szefa sztabu sił powietrznych USA, w raporcie zatytułowanym "Transformacja sił powietrznych USA w Europie i wzmocnienie Polski". Po publikacji polskie Ministerstwo Obrony nabrało wody w usta.

- Nie mam nic do powiedzenia na ten temat - mówi "Polsce" rzecznik MON Robert Rochowicz. Podobnie zareagował na łamach "Stars and Stripes" generał Craig Franklin, dowódca bazy lotniczej w Aviano.

Jednak fakt, że pomysł taki pojawia się w oficjalnym obiegu, dowodzi, iż niezależnie od politycznych deklaracji o pojednaniu z Rosją Pentagon pracuje nad zabezpieczeniem wschodniej flanki NATO.
Wojskowi eksperci zacierają ręce, zwracając uwagę, że przedstawiony przez pułkownika Sage'a pomysł jest korzystny dla Polski.

U nas Amerykanie byliby w gotowości

 / Fot. U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Joshua Garcia- Dawałoby to nam możliwość realizacji postulatów równomiernego rozmieszczenia instalacji wojskowych sojuszu - mówi "Polsce" generał Stanisław Koziej, były zastępca ministra obrony. - Lokalizacja powietrznych sił uderzeniowych w Polsce dawałaby sojuszowi dostęp np. do Kaukazu, który poprzez natowskie aspiracje Gruzji jest w polu zainteresowania paktu - wyjaśnia Koziej.

Według opracowania pułkownika Sage'a przeniesienie 31. Skrzydła Myśliwskiego do naszego kraju rozwiązałoby także problem z utrzymywaniem gotowości bojowej pilotów służących obecnie w bazie Aviano. - W Polsce nie brakuje ani poligonów lotniczych, ani rejonów, gdzie ruch lotniczy jest niewielki - mówi ekspert lotniczy major Maciej Fiszer.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Powiem szczerze, że jestem dosyć dobrze zorientowany co do samolotów F-16 które stacjonują w Polsce a mianowicie co do wypowiedzi kolegi z góry, wydaje mi się że to nie jest wina samych maszyn które latają dla Polskich sił powietrznych, wina stoi po stronie ludzi którzy je serwisują, Amerykanie przysłali i zostawili na pastwę losu Polaków którzy nie wiedzą jak się do tych jak by nie było zaawansowanych maszyn zabrać. Nawiązując do tematu , będzie tak jak z tarczą antyrakietową w Radzikowie, czyli jeden wielki nie wypał ;)

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak oni chcą przenieś te nieloty F-16 do Polski? Drogami ich nie przewiozą, bo skrzydła za szerokie, chyba że drogą morską. Może ktoś je kupi na przydrożne restauracje? :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.