Facebook Google+ Twitter

Amerykańska prasa znów pisze o "polskich obozach"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-16 20:30

W amerykańskiej prasie znów pojawiło się określenie „polskie obozy', w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce. Publikacja wywołała protesty mieszkającej w USA Polonii.

Określenia „polskie obozy" użył publicysta Richard Cohen w komentarzu poświęconym biskupowi bractwa świętego Piusa X Richardowi Williamsonowi. Po jego tekście, do redakcji "Washington Post", zaczęły napływać protesty Polonii. „Określanie niemieckich obozów polskimi jest fałszowaniem historii" - napisał przedstawiciel kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Milewski.

Działacz polonijny z Pensylwanii Paul Sosnowski zarzucił autorowi tekstu hipokryzję, uprzedzenia i nienawiść do Polski. "Washington Post" nie opublikował tych listów. Gazeta zamieściła natomiast protest prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Aleksa Storożyńskiego, który w spokojniejszym tonie wytknął Richardowi Cohenowi powielanie typowego błędu i mylenie czytelników.

Storożyński podkreślił, że używanie określenia „polskie obozy" jest tak obraźliwe dla Polaków, że w 2007 roku UNESCO zmieniło nazwę „Obóz koncentracyjny Auschwitz" na „Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady".

W sprawie publikacji w "Washington Post" zaprotestował też ambasador RP w Waszyngtonie Robert
Kupiecki. Jego list nie został jednak opublikowany.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To może znowu wszyscy razem zaprotestujemy, już raz osiągnęliśmy sukces. Mały , ale sukces.Zresztą takiego samego nazewnictwa użyto parę dni temu we Francji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.