Facebook Google+ Twitter

Amerykańska recepta na udane wakacje

Według brytyjskiego dziennika "The Telegraph", amerykańscy psychologowie twierdzą, iż osiągnięcie maksymalnego zadowolenia z wakacji jest możliwe tylko wtedy, gdy są one krótkie, ale częste.

Wakacje - wikipedia.org / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hvar_beach_the_only_wave.jpgZ badań naukowców wynika, że osoby, które korzystają z urlopu często, jednak ten nie trwa zbyt długo, są znacznie bardziej szczęśliwe i powracają pełni energii do pracy.

Naukowcy przekonują, że dłuższy urlop powinno się koniecznie podzielić na cztery części. Im jest on krótszy i częściej się powtarza, tym lepiej się go zapamiętuje. Wypoczynek, trwający miesiąc, nie pozostawia w pamięci takich silnych wspomnień i obniża późniejszy poziom zadowolenia.


Ekonomista behawioralny, Dan Ariely sugeruje, aby przerywać swoje wakacje etapami, w których należy poświęcić się obowiązkom zawodowym. To pozwala znacznie bardziej docenić moment odejścia od pracy.

Wynika to z faktu, że zadowolenie wczasowiczów maleje w miarę przywyknięcia do wakacyjnego stylu życia. Prof. Dan Ariely z Uniwersytetu Duke w Północnej Karolinie twierdzi, że siódmy dzień wakacji jest zdecydowanie mniej ekscytujący niż pierwszy. Dlatego też wybierając się na krótkie wczasy cztery razy w roku, uzyskamy znacznie więcej korzyści psychicznych i fizycznych, aniżeli raz do roku np. przez trzy tygodnie.

Nie zgadza się z tym autor cyklu "Drogi Ekonomisto" zamieszczanego w "Finacial Times" - Tim Harford. Uważa on, że wielokrotne wyruszanie w podróż naraża na stres i ciągłą nerwowość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.