Facebook Google+ Twitter

Amerykańska sonda uderzyła w książyc: Okaże się, że jest tam woda?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-09 14:38

Podwójna amerykańska sonda LCROSS uderzyła w Księżyc. Zadowoleni z sukcesu misji naukowcy NASA chcą teraz potwierdzić, że na powierzchni srebrnego globu znajduje się woda.

Do ostatniego momentu kontrolerzy lotu korygowali ustawienia kamer. Jako pierwsza uderzyła lecąca z prędkością dwa razy większą od szybkości pocisku rakieta Centaur.

Wyżłobiła kilkumetrowej głębokości krater i wyrzuciła na dziesięć kilometrów w górę 350 ton księżycowej gleby. Cztery minuty później przez chmurę powstałego pyłu przeleciała druga sonda S-S/C i robiąc tysiąc zdjęć na sekundę, zbadała jego właściwości. Potem także uderzyła w Księżyc. Kolizja nastąpiła w okolicach bieguna południowego; w dużym kraterze Cabeus, do którego nie dociera słońce. Temperatura wewnątrz krateru wynosi około minus 200 stopni Celsjusza, toteż zamrożona woda mogłaby tam istnieć przez miliony lat.

To, że niewielkie ilości wody są na Księżycu, udowodniła kilka tygodni temu indyjska sonda Chandrayaan-1, jednak amerykańcsy naukowcy chcą poznać szczegóły, jakich dostarczy LCROSS. Spektakularne uderzenie obserwowali astronomowie na całym świecie, także amatorzy przy użyciu prostych, niedrogich teleskopów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.