Facebook Google+ Twitter

Amerykańska telewizja przestawia się na system cyfrowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-17 12:18

Nadajniki dużej mocy mają wyłączyć sygnał analogowy, ale część stacji telewizyjnych będzie przez kilka miesięcy nadawała w obu systemach.

Kongres podkreśla, że zmiana sygnału na cyfrowy będzie bardzo korzystna: poprawi się jakość obrazu i dźwięku. Jednocześnie zwolnione analogowe częstotliwości będą mogły wykorzystywać policja czy straż pożarna.

Jednak spośród 1800 amerykańskich stacji telewizyjnych tylko niespełna połowa wyłączy stare nadajniki. Większość, w tym ABC, CBS i NBC, otrzymała zgodę na przedłużenie okresu nadawania analogowego do połowy czerwca. Eksperci argumentowali bowiem, że kilkudziesięciu milionów Amerykanów, zwłaszcza starszych i ubogich, nie stać na zakup sprzętu, niezbędnego do odbioru cyfrowych programów.

W Unii Europejskiej proces cyfryzacji przebiega w różnym tempie. Kilka państw, w tym Niemcy, Szwecja czy Holandia już wyłączyło sygnał analogowy. Polska chce się przestawić na sygnał cyfrowy dopiero za cztery lata - najpóźniej ze wszystkich krajów Unii, co spotkało się z krytyką Komisji Europejskiej. Bruksela chciałaby bowiem, by wszystkie kraje Unii zakończyły nadawanie w systemie analogowym najpóźniej w roku 2012.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.