Facebook Google+ Twitter

Amerykański gaz dla Europy

Prezydent Barack Obama podczas pobytu w Warszawie zapowiedział wspieranie eksportu gazu łupkowego z USA do Europy.

 / Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENTDla gospodarki rosyjskiej byłby to duży cios. Już od pewnego czasu w amerykańskim Kongresie trwają negocjacje w związku z otwarciem drogi eksportu tego surowca do Europy. Europa wówczas musiałaby podpisać z USA umowę o wolnym handlu. Obecnie taką umowę podpisało 18 państw.

Kraje, które nie mają takiego porozumienia w tym UE, nie mają możliwości swobodnego zakupu. Firmy, które chciałyby eksportować gaz do Europy, musiałyby każdorazowo otrzymać pozwolenie. Amerykański resort zaczął już wydawać pozwolenia na eksport gazu od 2015 r.

Umowa o wolnym handlu ma przeciwników zarówno w Europie jak i USA. Uważają, że umowa ta wiąże się z ryzykiem np. dotyczącym zmodyfikowanej żywności czy ochrony praw konsumenckich.

Czy będzie to dobrym rozwiązaniem dla Europy? Cena rosyjskiego gazu nie jest ceną wygórowaną, natomiast koszty eksportu gazu z USA będą o wiele wyższe, czyli cena gazu też znacznie wzrośnie. Czy na pewno na pohybel Rosji i Putina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Teza jako by gaz rosyjski jest sprzedany po niewygórowanych cenach jest wysana z paluch w dodatku brudnego.

Inną sprawą jest czy jesteśmy jako kraj przygotowani do zakupu gazu skroplonego .
Ten rząd ,który trzyma władzę od 7 lat nie zrobił nic a wręcz przeciwnie zrobił wszystko aby utrzymać stan uzależnienia od jednego dilera .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś, kto wierzy w harmonijną współpracę na zasadzie równoprawności i obustronnych korzyści między USA a innymi krajami, zwłaszcza zaś z krajami UE, w najbliższych latach, zasługuje na miejsce... Nie dokończę gdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.