Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12089 miejsce

Amerykański kongresmen, który zmienił bieg historii

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-07-10 15:51

Charlie Wilson (Hanks) był kongresmenem z Teksasu, którego polityczny umysł, poczucie patriotyzmu oraz współczucie dla przegranych - na początku lat 80., na skutek rosyjskiej inwazji, takim przegranym był Afganistan - były dobrze maskowane przez wyjątkowo pogodną osobowość.

Kadr z filmu / Fot. Materiały prasoweDługoletnia przyjaciółka Charliego, a bywało, że i kochanka, Joanne Herring (Roberts) była jedną z najbogatszych kobiet w Teksasie i zagorzałą antykomunistką. Zdając sobie sprawę z tego, że amerykańska odpowiedź na inwazję w Afganistanie była bardzo anemiczna, Herring namówiła Charliego, aby zrobił coś dla Mudżahedinów – legendarnych afgańskich wojowników o wolność – czyli pomógł usunąć sowieckich agresorów z ich ziemi zabezpieczając fundusze i broń. Partnerem Charliego w tym przedsięwzięciu był agent operacyjny CIA Gust Avrakotos (Hoffman), pracujący dla Ivy League, a przez to w znacznym stopniu pozbawiony możliwości korzystania ze swoich umiejętności.

Charlie, Joanne i Gust przemierzali świat tworząc niezwykłe porozumienie między Pakistańczykami, Izraelitami, Egipcjanami, prawnikami, a także specjalizującą się w tańcu brzucha artystką. Ich sukces był imponujący. W czasie dziewięcioletniej okupacji Afganistanu, fundusze Stanów Zjednoczonych przeznaczone na tajne operacje wymierzone przeciwko Sowietom, wzrosły z 5 mln USD do 1 mld USD rocznie. Czerwona Armia zaczęła wycofywać się z Afganistanu.Kadr z filmu / Fot. Materiały prasowe


Reżyser - Mike Nichols
Producent - Gary Goetzman, Tom Hanks
Obsada - Tom Hanks ("Filadelfia", "Forrest Gump", "Cast Away", "Szeregowiec Ryan"), Julia Roberts ("Bliżej", "Erin Brockovich", "Pretty Woman"), Philip Seymour Hoffman ("Capote", "Wzgórze nadziei", "Zapach kobiety")
Muzyka - James Newton Howard

Nominacja do OscaraDVD / Fot. Materiały prasowe
• najlepszy aktor drugoplanowy - Philip Seymour Hoffman

Nominacja do Złotego Globu
• najlepsza komedia lub musical,
• najlepszy aktor w komedii lub musicalu
- Tom Hanks ,
• najlepsza aktorka drugoplanowa - Julia Roberts,
• najlepszy aktor drugoplanowy - Philip Seymour Hoffman,
• najlepszy scenariusz

Recenzja [/a]http://www.wiadomosci24.pl/artykul/8222_wojna_charliego_wilsona_8221_na_ekranach_kin_59163.html; Marii Piękoś[/a].

Wiadomosci24.pl są patronem wydania DVD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.