Facebook Google+ Twitter

Amerykański niszczyciel na Morzu Śródziemnym. Świat powoli reaguje na wydarzenia w Syrii

Turcja zaapelowała do Rady Bezpieczeństwa ONZ o podjęcie działań po ataku w Syrii, w którym mogła zostać użyta broń chemiczna. Europejskie MSZ oficjalnie potępiły atak, a USA pozostawia swojego niszczyciela na Morzu Śródziemnym.

Konflikt w Syrii, 2012r. / Fot. Wikimedia Commons/Voice of America News: Scott Bobb reports from Azaz, SyriaTurecki rząd zwraca się o zbadanie sprawy domniemanego użycia broni chemicznej podczas ataku w Syrii, chce aby ONZ podjęło "konkretne działania". Opozycja w Syrii obiecuje, że zapewni bezpieczeństwo inspektorom ONZ oraz dostarczy im próbki pobrane od ofiar. Syryjscy działacze oskarżają o atak gazowy w Damaszku siły prezydenta Asada, jednak reżim odpiera zarzuty, zaprzeczając doniesieniom. Szacuje się, że podczas masakry mogło zginąć od kilkuset do około 1300 osób.

- Nie pozostało nic do powiedzenia w kwestii tego, co dzieje się w Syrii, nadeszła pora na konkretne działania - powiedział w piątek dziennikarzom w Stambule prezydent Turcji Abdullah Gul, podaje TVN 24. Brak reakcji świata wcześniej skrytykował szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu.

USA pozostaje w gotowości


Marynarka wojskowa Stanów Zjednoczonych zadecydowała, że pozostawi swojego niszczyciela "USS Mahan" na wodach Morza Śródziemnego. Jak donosi TVN24 minister obrony Chuck Hagel wyraził tym pozycję Ameryki na wypadek wydania rozkazu podjęcia militarnej akcji wobec Syrii. O takiej decyzji może poinformować Barack Obama, choć na razie w najbliższych dniach mają się odbyć rozmowy prezydenta z doradcami ds. bezpieczeństwa. Niszczyciel "USS Mahan" jest uzbrojony w pociski manewrujące typu cruise. Obecnie na Morzu Śródziemnym znajdują się cztery okręty USA przeznaczone do atakowania naziemnego.

Kraje Europy potępiają syryjski atak


Swój głos w sprawie Syrii zabrała także Polska. Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie potępiło atak z domniemanym użyciem gazu bojowego. Podobnie postąpiło francuskie i niemieckie MSZ.

"Polska potępia atak rakietowy na ludność cywilną na przedmieściach Damaszku, wyrażając najwyższe zaniepokojenie w związku z doniesieniami o możliwym użyciu tam broni chemicznej. Potwierdzenie tych oskarżeń świadczyłoby o nieakceptowanej kolejnej eskalacji konfliktu w Syrii, który pochłonął już ponad sto tysięcy ofiar. Pragniemy podkreślić, że użycie broni chemicznej przez którąkolwiek ze stron, bez względu na okoliczności, stanowiłoby pogwałcenie wszelkich norm prawa międzynarodowego" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu MSZ, które można zobaczyć tutaj.

Szef francuskiej MSZ wykluczył ewentualne wysłanie wojsk na teren Syrii. Niemiecki rząd popiera stanowisko tureckie, apelując o zezwolenie inspektorom ONZ na dostęp do miejsc, w którym odbył się rzekomy atak gazem chemicznym.

Reżim Asada popierają Rosja i Chiny, które w czwartek sprzeciwiły się podjęcia śledztwa przez pracowników ONZ w sprawie użycia broni chemicznej. Syria nie podpisała w 1997 roku konwencji o zakazie broni chemicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@ Hajka Mazowiecka - jak pokazuje historia, niemal zawsze podskakują, często skutecznie. Co do Iraku, to nauczył ich wiele, zwłaszcza Amerykanów. Chwała w tym miejscu poległym żołnierzom. Nie reagować na zło jest niczym innym jak przyzwoleniem na jego obecność i rozwój. Ci, którzy smarują Amerykanów błotem, niech się dobrze zastanowią nad tym co mówią i piszą. Zwłaszcza wtedy, gdy nie grozi im poderżnięcie gardła przez szalonego fanatyka lub nie lecą właśnie uprowadzonym przez Al-Kaidę samolotem.
Warto też zaczerpnąć trochę z historii. Bez pomocy udzielonej przez Amerykanów Rosjanom podczas II WŚ ówczesny Związek Radziecki nie dałby sobie rady z przeprowadzeniem skutecznej ofensywy na Berlin. W ogóle bez udziału USA w tamtej wojnie dzisiejszy świat wyglądałby zupełnie inaczej i nie jest wykluczone, że naród polski praktycznie przestałby istnieć.
Nie docenianie roli USA i jego żołnierzy, prześmiewcze tony wypowiedzi i opinie mogą jedynie ukazywać krótkowzroczność i totalny brak wyobraźni ze strony ludzi, którzy tak właśnie czynią.
To również dzięki ogromnemu tempu zbrojeń i łożonych na nie wydatków, Związek Radziecki nie wytrzymał tego tempa się rozpadł. Uwolniło to również Polskę z kajdan chorego komunizmu i dyktatury sąsiada jakim jest Rosja. Warto tutaj nadmienić, że wiele państw do 1989 roku traktowało Polskę, jako jedną z republik ZSRR, nota bene - słusznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tej politycznej zadymie jastrzębie z USA I Izraela nie podskoczą Rosji.
Niby Izrael chce budować jakąś federację. Dziwi tylko, że Irak niczego ich nie nauczył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I czego by nie mówić o Amerykanach, to jest to póki co jedyny światowy "bezpiecznik". Dzięki potędze militarnej i wysokiemu morale żołnierzy stanowi często karzącą rękę sprawiedliwości. Amerykanie zdają sobie sprawę z tego, że ofiary będą również po ich stronie, ale sprzątają to, co inni tylko oglądają w TV i silą się na idiotyczne komentarze.

Dopiero za wojskiem amerykańskim ustawi się kolejka, której skład będzie skłonny pomóc Syryjczykom. Mam głęboką nadzieję, że pewne szachowe ruchy ostudzą zapędy zarówno terrorystów, opozycję jak i zwolenników reżimu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.