Facebook Google+ Twitter

Amerykański wahadłowiec X-37B powraca z tajnej misji kosmicznej

O misji X-37B nie wiadomo właściwie niczego. Tajemniczy mini-wahadłowiec amerykańskiej armii nazywany jest statkiem szpiegowskim. Najprawdopodobniej jutro powróci na Ziemię po rekordowym, 22-miesięcznym locie kosmicznym.

X-37B Orbital Test Vehicle przygotowywany do kosmicznego lotu; kwiecień 2010r. By United States Air Force [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. United States Air ForcePrawdopodobnie już we wtorek tajemniczy bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny US Air Force powróci na Ziemię. X-37B przebywa na orbicie w swojej tajnej misji od 22 miesięcy. Produkt Boeinga został wykonany w dwóch egzemplarzach. Do tej pory miały miejsce trzy misje z wykorzystaniem jednostek tego typu. Obecnie trwa lot mini-promu o oznaczeniu OTV-3 (Orbital Test Vehicle). Do misji wykorzystano egzemplarz X-37B, który wykonał misję OTV-1.

Trzecia misja rozpoczęła się 11 grudnia 2012, po wyniesieniu pojazdu w przestrzeń kosmiczną przy użyciu rakiety Altas V. Bije dotychczasowe rekordy długości lotów kosmicznych. Dzisiaj mija 671 dzień pobytu mini-wahadłowca na orbicie.

W bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Vandenberg w Kalifornii zarządzono przygotowania do lądowania X-37B. Powrót na Ziemię lotem szybowca jest podobny do lądowań dawnych wahadłowców. "Zespół Vandenberg jest gotowy do rozpoczęcia operacji bezpiecznego lądowania dla X-37B Orbital Test Vehicle, po raz trzeci w tej wyjątkowej misji" - oświadczył płk Keith Baits z 30 Skrzydła Kosmicznego, co odnotowuje space.com. Powrót pojazdu jest niemal całkowicie automatyczny. Właściwie polega tylko na przekazaniu sygnałów do lądowania z podaniem koordynatów czasu i miejsca. Poprzednie lądowanie było tak tajne, że nawet nie wystosowano jakichkolwiek komunikatów ostrzegawczych dla ruchu lotniczego, poprzestając na oświadczeniu o odbytej misji.

Amerykańscy wojskowi są bardzo powściągliwi w informacjach na temat swoich wahadłowców. Nie wiadomo na czym polegają misje X-37. OTV-1, który wystartował w kwietniu 2010r. przebywał przez 225 dni, a drugi OTV-2 pozostawał na orbicie od marca 2011r. do czerwca 2012r. (469 dni). Wszystkie misje są nadzorowane przez U.S. Air Force Rapid Capabilities Office, zaś centrum kontroli lotów mieści się w Colorado Springs (Kolorado), w bazie sił powietrznych Schriever pod rozkazami 3rd Space Experimentation Squadron.

The X-37B po lądowaniu w Vandenberg Air Force Base; 3 grudnia 2010r. By United States Air Force/Michael Stonecypher [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. United States Air Force/Michael StonecypherOficjalnie X-37B jest pojazdem eksperymentalnym, zaś powszechnie uchodzi za kosmicznego szpiega. "Po zamknięciu programu wahadłowców, program X-37B OTV daje nam możliwość rozwoju technologii kosmicznych" - mówi pułkownik Tom McIntyre, manager programu X-37B. O jego możliwościach w szeroko rozumianej dziedzinie wojskowości powstało już mnóstwo spekulacji, z których chyba żadna nie znalazła potwierdzenia. X-37 to pojazdy kosmiczne wielokrotnego użytku, które posiadają zdolność umieszczania na orbicie małych satelitów i mogą transportować na Ziemię niewielkie ładunki. Zwracano uwagę na kurs statku, który odróżniał go od satelitów szpiegowskich, jakie zazwyczaj pozostają na orbitach okołobiegunowych. Jako że X-37B pojawiał się tylko nad terytoriami poniżej 43. stopnia szerokości geograficznej, sądzono że wnikliwie obserwuje wybrane rejony Bliskiego Wschodu. Poza tym, snuto domysły, że mini-wahadłowiec będzie zajmował się wycofywaniem niektórych satelitów wojskowych lub ich naprawą w przestrzeni kosmicznej. Zakładano też, że X-37B jest kosmicznym stróżem mogącym eliminować inne statki kosmiczne, a nawet że monitoruje zwiększoną aktywność UFO (!). Bądź co bądź, na militarny aspekt programu mogą wskazywać koszty jakich Pentagon nie chciałby ponosić, gdyby nie miał w tym własnego interesu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.