Facebook Google+ Twitter

Amerykańskie bomby spadły na Wielką Rafę Koralową

Podczas manewrów amerykańskich odrzutowców doszło do pomyłki. Zrzucono bomby na obszar wodny Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii, strefy wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wielka Rafa Koralowa / Fot. Richard Ling/Wikipedia Commons Ćwiczenia wojskowe dwóch szkoleniowych samolotów amerykańskich AV-8B Harrier polegały na przeprowadzeniu bombardowania jednej z wysp u wybrzeży Queensland. Samoloty miały zrzucić nieuzbrojone bomby na wyspę Townshend, która jest niezamieszkana i oddalona od rafy.

Według doniesień bombardowanie odwołano, zabrakło paliwa, a piloci byli zmuszeni zrzucić bomby do morza, gdyż z pełnym ładunkiem nie byliby w stanie wylądować. Bomby ważyły po 226 kilogramów. Zrzucono łącznie cztery bomby: dwie szkoleniowe i dwie bojowe, których zapalniki wprowadzone zostały przed tym w stan neutralny. Aby zminimalizować szkody dla koralowców, bomby zrzucone zostały na wody o stosunkowo dużej głębokości.

Bomby spadły na Wielka Rafę Koralową, największą tego typu strukturę na Ziemi, rozciągającą się na długości 2600 kilometrów wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dowództwo US Navy, do której należały samoloty, zapewnia, że przypadkowe bombardowanie nie spowodowało żadnych zniszczeń, nie stanowi tez zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.