Facebook Google+ Twitter

Amerykańsko-izraelska recepta na pokój: burzyć i wysiedlać

W tydzień po spotkaniu prezydenta Baracka Obamy z premierem Beniaminem Netanjahu, przez tereny Wschodniej Jerozolimy, po ośmiomiesięcznej przerwie, przejechały izraelskie buldożery, niszcząc kolejne domy Palestyńczyków.

 / Fot. Hmbr, commons.wikimedia.orgPo spotkaniu z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu, prezydent Barack Obama nazwał swego gościa "człowiekiem pokoju, który gotowy jest za pokój podjąć ryzyko". Jeżeli ostatnie decyzje izraelskiego rządu uznać można za ryzykowne, to prezydent USA się nie mylił. Oto Izrael, w imię pokoju, a raczej amerykańsko-izraelskiej wizji tego pokoju, kolejny raz burzy palestyńskie domy i wysiedla z nich bezbronnych i niczemu niewinnych ludzi.

Dwa państwa, jedna stolica

29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję nr 181 o podziale Mandatu Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Plan zakładał utworzenie neutralnego miasta, które nie wchodziłoby w skład żadnego z państw.

W tym samym roku wybuchła jednak pierwsza wojna izraelsko-arabska, w wyniku której Jerozolima została zajęta przez Jordańczyków. W 1967 roku, w wyniku Wojny Sześciodniowej, do Wschodniej Jerozolimy wkroczyły wojska Izraelczyków i została ona przez nich włączona do obszaru administracyjnego Jerozolimy.

 / Fot. Berthold Werner, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jerusalem_Dome_of_the_rock_BW_14.JPG30 czerwca 1980 roku izraelski Kneset przyjął ustawę, która ustanawiała zjednoczoną Jerozolimę stolicą Państwa Izrael. Mimo to społeczność międzynarodowa nie uznała tego aktu i wszystkie placówki dyplomatyczne oraz większość najwyższych izraelskich urzędów, nadal znajduje się w Tel-Avivie.

Jerozolima nie tylko przez Izraelczyków uznawana jest za stolicę. Także Palestyńczycy zgłaszają do tego miasta pretensje. W 1968 roku Organizacja Wyzwolenia Palestyny ogłosiła swoja konstytucję, w której określiła Jerozolimę swoją siedzibą i przyszłą stolicą palestyńskiego państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.