Facebook Google+ Twitter

Amnesty International domaga się śledztwa ws. tajnych więzień CIA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-24 11:22

Amnesty International wzywa do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA w Europie. W raporcie organizacji czytamy, że w różnym stopniu w operację zaangażowane były Bośnia i Hercegowina, Włochy, Szwecja i Niemcy.

Raport powołuje się też na dokumenty Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, w których wymieniana jest między innymi Polska. Amnesty pisze również, że niemiecki i brytyjski wywiad udostępniał Amerykanom informacje na temat podejrzanych. W raporcie czytamy także o samolotach lądujących w Czechach i Rumunii, oraz w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii i Danii.

Zdaniem Amnesty, zaangażowanie państw europejskich w operacje CIA stoi w jawnej sprzeczności w deklarowaną przez nie walką z terroryzmem. Raport wymienia sześć przypadków dotyczących łącznie 13 więźniów. Sześciu z nich miało obywatelstwo Bośni i Hercegowiny. Wszyscy twierdzą, że byli torturowani i traktowani z naruszeniem praw człowieka.

Amnesty wskazuje, że państwa powinny być pociągnięte do odpowiedzialności za przetrzymywanie więźniów z naruszeniem praw człowieka. Organizacja wzywa do potępienia tych akcji, wszczęcie niezależnych śledztw w sprawach dotyczących europejskiego zaangażowania i wypłacenia odszkodowań dla przetrzymywanych w tajnych więzieniach.

W niedzielę "New York Times" napisał, że w Polsce znajdowało się jedno z najważniejszych tajnych więzień CIA, w których przesłuchiwano członków Al-Kaidy. Gazeta twierdzi, że polskie służby specjalne chętnie współpracowały z Amerykanami. Swój artykuł dziennik oparł na relacjach ponad 20 obecnych i byłych oficerów amerykańskiego wywiadu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.