Facebook Google+ Twitter

Amnesty International: Europejskie firmy handlują sprzętem do tortur

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-18 08:58

Amnesty International ostrzega - europejskie firmy handlują sprzętem, który jest wykorzystywany do tortur. Z raportu organizacji wynika, że kajdanki, pałki elektryczne, urządzenia do elektrowstrząsów są sprzedawane do krajów, gdzie używa się ich do nękania więźniów.

Mimo, że w 2006 roku Unia Europejska uzgodniła zakaz sprzedaży urządzeń do tortur, kraje członkowskie łamią przepisy i zezwalają swoim firmom na handel tego typu sprzętem. Jednym z największych eksporterów są Czechy.

W ostatnich trzech latach sprzedawały one kajdanki i paralizatory elektryczne do państw, które - jak donoszą obrońcy praw człowieka - wykorzystywały je podczas przesłuchań. Chodzi między innymi o Mongolię, Pakistan, czy Wenezuelę.

Czesi wraz z Niemcami sprzedawali też spreje chemiczne, których na przykład w Chinach używa się do torturowania więźniów. Natomiast Włochy i Hiszpania eksportowały paraliżujące kajdanki i rękawy o napięciu 50 tysięcy wolt.

Amnesty International zwraca uwagę, że firmy handlujące zakazanym sprzętem często wykorzystują luki w prawie. Wspomniane elektryczne rękawy wysyłane do Pakistanu określane są jako urządzenia techniczne i czasem trudno tę wersję podważyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.