Facebook Google+ Twitter

Amnesty International: Jesteśmy zaskoczeni egzekucją na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-23 22:11

Amnesty International jest zaskoczona wykonaniem na Białorusi wyroków śmierci na dwóch skazańcach. Więźniowie osadzeni za zabójstwo zostali straceni kilka dni temu. Data stracenia była ukrywana przez białoruskie służby więzienne.

Aleksandra Minkiewicz, rzeczniczka polskiego oddziału Amnesty International w rozmowie z IAR podkreśliła, że oba wyroki wykonano w momencie gdy przedstawiciele białoruskich władz zapowiadają, że są gotowi do całkowitego zniesienia kary śmierci. Rzeczniczka przypomniała, że w ubiegłym roku na Białorusi nie zostały odnotowane żadne egzekucje i pierwszy raz od momentu, gdy Amnesty International publikuje raporty dotyczące kary śmierci Europa została określona jako "strefa wolna od egzekucji". "Dlatego jesteśmy ogromnie zaskoczeni, że władze Białorusi zdecydowały się na ten krok" - powiedziała.

Aleksandra Minikiewicz przypomniała też, że Amnesty International od kilku miesięcy protestowała przeciwko wykonaniu tych wyroków. Teraz organizacja skierowała apel do władz białoruskich z żądaniem wydania rodzinom ciał straconych.

O wykonaniu wyroku na Andreju Żuku i Wasilu Juzepciuku ich rodziny dowiedziały się przypadkowo. Matce Żuka oddano paczkę przyniesioną dla syna informując, że kilka dni wcześniej został stracony. Juzepciuk został skazany za zabójstwo sześciu starszych kobiet, ale jego adwokat twierdzi, że mężczyzna był bity podczas przesłuchania. Natomiast Żuka skazano za podwójne zabójstwo.

Oba wyroki zapadły w połowie ubiegłego roku - po przyznaniu Białorusi przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy status gościa specjalnego. Warunkiem takiej decyzji Zgromadzenia było zawieszenia stosowania kary śmierci przez Mińsk.

Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, w którym orzeka się i wykonuje karę śmierci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tadeusz
  • Tadeusz
  • 20.03.2012 11:54

Po upadku reżimu Łukaszenki i Komuny na Białorusi,nastąpi rehabilitacja tych niewinnych ofiar reżimu. Tak było przecież u nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.