Facebook Google+ Twitter

Amnesty International: Zamknąć Guantanamo

W 5. rocznicę umieszczenia pierwszych więźniów w osławionym więzieniu Guantanamo, Amnesty International zorganizowała dziś ogólnoświatowy protest, by wyrazić solidarność zarówno z samymi więźniami jak i ich rodzinami.

Więźniowie po przybyciu do Guantanamo /fot. domena publiczna. Źr. - Wikimedia Commons - http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Camp_x-ray_detainees.jpg " Guantanamo to miejsce, gdzie prawa człowieka i godność ludzka są lekceważone. Obywateli kilkudziesięciu państw przetrzymuje się tam bez postawienia zarzutów, bez procesu, bez adwokatów. Wielu było torturowanych. Guantanamo to tylko czubek "góry lodowej" tajnych więzień i tortur. To symbol braku szacunku władz USA dla prawa międzynarodowego podczas „wojny z terroryzmem”. Dlatego musi być niezwłocznie zamknięte" - czytamy w oświadczeniu polskiego oddziału Amnesty International.

Działacze i sympatycy Amnesty International na całym świecie apelują do wszystkich, którym nie jest obojętne łamanie praw człowieka aby dzwonili do ambasad USA w swoich krajach (w Polsce: biuro prasowe ambasady USA w Warszawie: 022 504 2330 , centrala ambasady USA w Warszawie: 022 504 2000) i prosili władze USA o:

- zamknięcie więzienia w Guantanamo ,

-  natychmiastowe sprawiedliwe osądzenie lub uwolnienie wszystkich więźniów ,

-  ukaranie funkcjonariuszy i decydentów odpowiedzialnych za torturowanie i maltretowanie więźniów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie po to USA umieściło więźniów poza swoim terytorium, a co za tym idzie jurysdykcją prawną, aby ich wypuścić na skutek żądań Amnesty. Tym bardziej, jeśli wcześniejsze apele innych państw zostały zignorowane. Zaś wydzwanianie do ambasady nie tylko nic nie da, to jeszcze utrudni kontakt z placówką dyplomatyczną ludziom, którzy mogą potrzebować np. pomocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2007 15:34

Czym więcej osób sie zgłosi do ambasad tym większa sansa na uwolnienie niewolników. Wie apeluje do wszystkicg urzytkowników wiadomości. Dzwońcie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.