Facebook Google+ Twitter

Amstafy zostaną oficjalnie uznane za niebezpieczne psy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-11 19:06

Jedna z najbardziej agresywnych ras psów - amstaf - nie figuruje na liście ras niebezpiecznych. Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa wpisanie amstafów na listę.

W praktyce jednak, to która rasa trafi na listę, ustala Polski Związek Kynologiczny. Ma on wznowić pracę po wakacjach i jeśli uzna to za stosowne, poszerzyć ją.

Ministerstwo podkreśla, że musi w określaniu, które psy są niebezpieczne, zasięgać opinii z zewnątrz, nie ma bowiem własnych ekspertów znających się na psach.

Wojciech Muża z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zauważa, że w Polsce są dopuszczone do hodowli rasy psów, które gdzie indziej są zakazane. Przypomina, że w wielu krajach dąży się do tak zwanego wygaszenia rasy amstaf. Psy są przymusowo sterylizowane. Nie wolno też ich przywozić z zagranicy.

Wojciech Muża przestrzega przed zabraniem amstafa w podróż na przykład do Wielkiej Brytanii czy Niemiec, ponieważ można w ten sposób stracić psa. Policja w tych krajach ma prawo uśpić niebezpiecznego czworonoga.

W przekonaniu redaktor naczelnej pisma "Cztery Łapy", powinniśmy śladem innych krajów unijnych wprowadzić bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące hodowli psów. Zdaniem Doroty Szulc-Wojtasik, za nieumieszczeniem amstafów na liście psów agresywnych kryje się silne lobby: taka hodowla, to wysoce dochodowy interes. Redaktor dodaje, że jednocześnie na liście ras niebezpiecznych znajdują się psy mniej niebezpieczne niż amstafy.

Prezes Fundacji w Ochronie Zwierząt "Maja" jest zdania, że w Polsce nie ma dobrego prawa dotyczącego tych kwestii, a to, które jest, nie jest egzekwowane. Joanna Zaniewska-Janusz uważa, że przede wszystkim, nie ma kar dla ludzi, którzy bezwzględnie na karanie zasługują. Jej zdaniem, należy wprowadzić wysokie mandaty dla właścicieli psów, wyprowadzających je bez kagańca czy smyczy.
Na dotychczas obowiązującej liście ras agresywnych są: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.

Polski Związek Kynologiczny wznowi pracę po wakacjach. Wtedy - jeśli uzna to za stosowne - poszerzy listę, by MSWiA mogło ją następnie umieścić w swoim rozporządzeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ola
  • ola
  • 07.09.2011 08:10

a Amstafo i Pudbilo podobne, co z nimi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.