Facebook Google+ Twitter

Amsterdam weekendowo

Nazwa miasta Amsterdam pochodzi od przepływającej przez miasto rzeki Amstel i znaczy tyle, co tama na Amstel. W XIII wieku, kiedy rozpoczynała się historia miasta, nazwa ta zapisywana była Amsteldam.

Pałac Królewski na placu Dam. / Fot. Angelika AmariMiasto zbudowane jest pomiędzy koliście je otaczającymi kanałami, po których porusza mnóstwo pojazdów wodnych. Kanałów w Amsterdamie jest ponad sześćset. Kiedyś były drogą komunikacji i transportu towarów.

Amsterdam to miasto otwarte dla wszystkich. Dzięki licznym wydarzeniom kulturalnym: festiwalom, koncertom, prężnie działającym klubom zdobył reputację miasta kultury o światowej sławie. To miasto rowerów, kwiatów, muzeów (jest ich ponad 50) przepełnione specyficzną wonią Coffeeshop'ów.

Dla mnie najważniejszym celem wycieczki było zwiedzenie muzeum Van Gogha. Niestety bilet jest dość drogi bo 12 euro, muzeum zaś dość małe; zwiedzanie trwa około godziny. Jednak w każdy piątek muzeum proponuje zwiedzającym specjalny program. Otwarte jest wtedy aż do godziny 22, a wieczór urozmaicają różnego rodzaju występy artystyczne. Wtedy warto spędzić tam kilka godzin siedząc w wygodnym fotelu pośród dzieł słynnego artysty, relaksując się przy tym muzyką na żywo. W mieście znajduje się także muzeum Rembrandta, holenderskiego malarza i rysownika, jego pomnik oraz dom, w którym mieszkał od roku 1606, kiedy tylko przyszedł na świat.

W samym centrum miasta na Placu Dam (Dam to po polsku Tama) znajduje się historyczny, założony w drugiej połowie XIX wieku hotel Krasnapolsky. Założony został przez naszego rodaka Adolfa Wilhelma Krasnopolskiego, który to biznes swój zaczął od małej kawiarni w Amsterdamie, a skończył jako właściciel kilkunastu kamienic, w tym również hoteli w Amsterdamie i Londynie.

Hotel Krasnapolsky w centrum Amsterdamu / Fot. Angelika AmariHotel Krasnapolsky leży w ważnym turystycznie punkcie miasta. Na placu z jednej strony stoi Pałac Królewski (Koninklijk Paleis), który był kiedyś ratuszem. Dopiero w czasach napoleońskich został przebudowany na Pałac Królewski, którą to rolę pełni do dziś. Z drugiej strony znajduje się znany gabinet figur woskowych Madame Tussaud.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Gratulacje!! Ciebie urzekł Amsterdam, a mnie Twoje pisanie. Doskonały artykuł. Koniecznie pisz nadal.
POZDRAWIAM SERDECZNIE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję bardzo za przychylność. Jest mi bardzo miło, trochę się boję pisać ale na dzień dzisiejszy nie pozostaje mi nic innego. Będę próbować. Cóż... Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

... a zdjęcia piękne.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja pozwole sobie zacytować... "Urzekła mnie atmosfera tego miasta, optymizm mieszkańców i ich pozytywne nastawienie do ludzi, świetnie zorganizowana informacja dla turystów, a także specjalne programy dla zwiedzających. Najbardziej cieszy tu jednak tolerancja. Tak dziwnych rzeczy i ludzi jak w Amsterdamie, nie zobaczysz nigdzie"... ))

Mnie osobiście urzekła atmosfera Twojego tekstu. Amsterdam to specyficzne i bardzo piękne miasto.
Artykuł napisany świetnie, jestem pod wrażeniem.
Tekst zasługuje na *5.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.