Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15488 miejsce

Amy dokonuje zamachu terrorystycznego w EuroDisneylandzie...

…czyli przypieczętowany pocałunkiem Osamy bin Ladena, flirt zachodniego konsumpcjonizmu z islamskim fundamentalizmem na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Anna Ilczuk i Piotr Łukaszczyk na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.  / Fot. Bartłomiej SowaKasowe hollywoodzkie produkcje to najczęściej tragedie z wątkiem politycznym i terrorystycznym w tle, przyprawione kiczowatym romansem. Nie jest tajemnicą, że Amerykę karmi się terroryzmem. Porcje są tak samo wysokokaloryczne jak jedzenie z McDonaldów. Mamy więc Mcterroryzm. Pochłania go Mcbohater. Wszystko to w wypasionych multipleksach. To jednoczy Amerykanów. Podtrzymuje też jedność po prawdziwych tragediach. Co najważniejsze… zarabia.

„God bless America!”. W niedzielę wieczorem Amerykę pobłogosławił Allah. Błogosławi ją na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 9 stycznia 2008 roku. Wtedy miała miejsce premiera „Produktu”, sztuki powstałej w ramach projektu Scena Inicjatyw
Aktorskich. Opiekę reżyserską nad spektaklem objął Jakub Kamieński. Podstawę literacką dał Mark Ravenhill, brytyjski pisarz, autor takich sztuk jak "Shopping and Fucking" czy "Polaroidy", przedstawiciel nurtu „brutalistów”, do którego należała m.in. nieżyjąca Sara Kane.

Spektakl jest monodramem. Rozgrywa się na małej scenie, wielkością zbliżonej do szkolnej klasy. Producent (Piotr Łukaszczyk) przedstawia Aktorce (Anna Ilczuk) scenariusz nowego filmu, pełnego zwrotów akcji. Amy, jego bohaterka, jest samotną bizneswoman, w szpilkach od Prady i kostiumie od Versace. Pewnego dnia na swej drodze spotka przystojnego Araba Mohammeda z długim nożem i dywanikiem. Odbywa z nim stosunek w swoim nowoczesnym apartamencie. Od teraz jej życie zmieni się diametralnie. Pozna Osamę bin Ladena we własnej osobie, który nawet wyznaczy jej zadanie. Osama decyzję przypieczętuje złożeniem pocałunku na czole Amy. Przed nami... zamach samobójczy w centrum EuroDisneylandu.

Pojawia się również wątek więzień, w których przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm. Tam trafi Mohammed. Amy po wielkich duchowej przemianie, którą przejdzie u pewnego Tybetańczyka, szkoleniach ze sztuk walki, niczym Lara Croft uratuje ukochanego. Wysadzi w powietrze wejścia, zabije strażników…
Absurd goni absurd, po drodze przyłącza się kicz.

Piotr Łukaszczyk bardzo dobrze poradził sobie z rolą Producenta. Monodram stwarza bowiem pewne zagrożenie. Może znudzić. Anna Ilczuk natomiast, przez całą sztukę milczy. Ogranicza się tylko do pokazywania emocji – zainteresowania, ironii, zdenerwowania. Jedyne odgłosy, jakie z siebie wydobywa, to śmiech oraz jęki podczas pokazu orgazmu nad orgazmami. Właściwie to gubi się w tym wszystkim. Mimo że Producent podkreśla, jak wielką gwiazdą jest, to w pewnym momencie odruchowo próbuje zainicjować seks oralny. Z przyzwyczajenia? Aktorka jest produktem. Produktem jest też tragedia WTC, stereotypy, w końcu dzwonek w telefonie Producenta… zapis rozmowy z WTC z 11 września.

Miłość ponad demokracją, ponad fundamentalizmem. Głęboka przemiana bohaterki. Podczas spektaklu do głowy przychodziły mi przesłania, jakie mogłyby wypływać z takiego filmu, który nie ukrywajmy, mógłby być hitem. Dodam – niestety hitem. Nie trzeba szukać daleko. Ot chociażby „Transfer” z „legalną blondynką” w jednej z głównych ról. W filmie wykorzystano kwestię więzień CIA. Jest jeszcze „Word Trade Center” Olivera Stone’a, „Lot 93” Paula Greengrass’a. Czy stanowią wstęp do powstania serii filmów, takich jak zaprezentowany w “Produkcie”? Czy Ameryka aż tak zgłodnieje?

Bo gdyby zmiksować powyższe filmy ze „Szklanymi pułapkami” efekt byłby dokładnie takim sam, jaki zaprezentował Producent. Musi tylko znaleźć się jakiś modny i kontrowersyjny reżyser. Modne już stały się głosy (w wykonaniu Amerykanów) potępiające niektóre działania Ameryki...

Ameryka niby zaczyna coś dostrzegać. Tylko czy w prawidłowy sposób to interpretuje? Bo jeśli swoje spostrzeżenia sprzeda, to wniosków raczej nie wyciągnęła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.