Facebook Google+ Twitter

"An Education", zdobywca niezależnego Oscara 2010, wchodzi do kin!

Film Lone Scherfigz z rewelacyjną Carey Mulligan (nominowana do Oscara w kategorii najlepsza aktorka) to historia 16-latki, która szkołę zamienia na "życiową" edukację i u boku 32-letniego marszanda wchodzi w świat sztuki, przepychu i seksu.

plakat promocyjny do filmu / Fot. plakat promocyjny do filmu"An Education" (w Polsce niezbyt trafnie przetłumaczony jako "Była sobie dziewczyna") to opowieść rozpoczynająca się w 'ułożonym', mieszczańskim Londynie lat 60., w którym wszystko kręci się wokół domu, rodziny i pracy. W takim właśnie środowisku wychowuje się 16-letnia Jenny, przez ojca i elitarną szkołę przygotowywana do twardego stąpania po ziemi: całe liceum podporządkowane nauce, by dostać się na Oksford, dobre studia wyłącznie po to, by dostać jak najlepszą pracę... nawet hobby, gra na wiolonczeli, w zamyśle ojca jest głównie po to, by mieć "dobry wpis" w aplikacji na studia. Co na to młoda Angielka? Niby otwarcie się nie buntuje, ale i tak znajduje swój świat: w pieśniach Edith Piaf o szalonej, namiętnej miłości, w kadr z filmu / Fot. kadr z filmu 1prozie egzystencjalistów eksponujących wolność każdej indywidualnej jednostki... Kształtując się w ogniu ciągłych zakazów, wyrabia w sobie niezwykle cięte poczucie humoru, mocno ironiczny stosunek do rzeczywistości i przede wszystkim - wielkie pragnienie robienia, czytania i słuchania tego, na co ma ochotę, głód sztuki, teatru, wielkiego świata.

I może dlatego nie dziwi ani nie gorszy to, jak łatwo wchodzi w związek ze starszym, czarującym i zamożnym handlarzem sztuką, to, jak wydają się dobrze do siebie pasować... w czasie ambitnych rozmów, podczas aukcji sztuki, spektakli i wizyt w ekskluzywnych, jazzowych lokalach. Bogactwo, splendor, wizyty w dekadenckim światku Paryża, Jenny odmieniona, ze skromnie ubranej nastolatki przeradzająca się w wyrafinowaną piękność... Czy to prawdziwe kadr z filmu / Fot. kadr z filmu 2uczucie z obydwu stron? Czy tylko naiwna dziewczyna i zręczny manipulator, playboy ze sportową bryką?

Na pewno związek z nim to dla Jenny (a także dla jej rodziny) prawdziwa edukacja: co wybierać, naukę czy przepych, podróże po świecie, zabawę? Stawiać na wykształcenie, czy może liczyć na życie u boku bogatego marszanda? I wreszcie - jak mocno można zaufać, w sumie obcemu, człowiekowi? Rodzice Jenny, zwłaszcza ojciec, tak pryncypialny wcześniej, także dość łatwo gubią się w tym wszystkim, czują się 'nobilitowani' zamożnym adoratorem córki, łatwo ulegają czarowi Davida (i jego pieniądzom?), i niezbyt mocno protestują, gdy Jenny chce rzucać studia...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.