Facebook Google+ Twitter

Analemma - obraz 365 dni ze Słońcem w roli głównej

Analemma jest obrazem ruchów sfer niebieskich z punktem skupienia uwagi na Słońcu. Obraz jest to szczególny, albowiem znakomitej większości śmiertelników, nie jest dane uzmysłowić sobie takiego stanu rzeczy.

Analemma; Budapeszt 23.07.2015 - 4.07.2016. https://www.flickr.com/photos/vanamonde81/28439221545/ / Fot. György Soponyai/Flickr/APODJeżeli przez cały rok kalendarzowy będziesz prowadzić z jednego stanowiska obserwację Słońca i zawsze o tej samej godzinie, zauważysz charakterystyczną "ósemkę". Oczywiście, najlepiej posłużyć się w tym celu aparatem fotograficznym. Uzyskany obraz krzywej zamkniętej jest efektem ruchu Ziemi wokół Słońca oraz nachylenia osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej orbity. Analemma - tak nazywa się owa linia malowana słonecznym pociągnięciem ziemskiego pędzla.

Na prezentowanym zdjęciu widać omawianą "ósemkę" w prawej części obrazu; całość ujęta "rybim okiem" w Budapeszcie. Dla swojej pracy autor wybrał zachodni brzeg Dunaju. Ekspozycja trwała od 23 lipca 2015 do 4 lipca 2016 roku; codzienne naświetlenie kliszy o godzinie 11.44.

Słońce znajduje się wyżej Ziemi w porach letnich, niżej w zimowe dnie. Tak więc, analemma daje obraz letniego przesilenia (22 czerwca) w północnym wierzchołku złotej wstęgi, zaś dolnym krańcem zaznacza swoje miejsce w dniu zimowego solstycjum (22 grudnia); punkty równonocy w środkowej części krzywej (pomijając punkt przecięcia): ekwinokcjum wiosenne z lewej strony (21 marca), a jesienne na prawym łuku przy pozornym splocie linii (23 września).

Zdjęcie bazowe zostało wykonane w dniu 7 stycznia 2016 roku. Można zauważyć śnieg, cień fotografa i jego sprzętu, a co istotne, obraz utrwala czas tuż po przesileniu zimowym, kiedy Słońce opuszcza podnóże analemmy nad modrym Dunajem.


źródło: APOD

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.