Facebook Google+ Twitter

Analitycy: Tańsze paliwo na jesień i zimę

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-29 08:25

Nie sprawdziły się krakania czarnowidzów. Ropa na światowych rynkach staniała do ok. 60 dolarów za baryłkę. Przy dystrybutorze tankujemy, w porównaniu z lipcem, tańszą o ponad 30 groszy benzynę Pb95. Czy ten spadkowy trend się utrzyma?

fot. MWMEDIA– W ostatnim tygodniu ceny benzyny na stacjach w kraju spadły średnio o 5 – 7 groszy na litrze. Sądzę, że przed weekendem będzie to już poniżej 4 zł. I ta spadkowa tendencja powinna również utrzymać się w następnych dwóch miesiącach – prognozuje dyrektor Polskiej Izby Paliw Płynnych Jacek Cwetler. – W najbliższych tygodniach należy spodziewać się dalszego spadku cen benzyny na stacjach, jej obniżki w hurcie będą przekładać się na detal. Sądzę, że ceny powinny spaść do poziomu 3,70 – 3,80 zł za litr i utrzymać się na tym poziomie do końca roku – przewiduje Urszula Cieślak, analityczka Biura Reflex. – Oczywiście obracamy się w kategoriach prognoz. Nie ma jeszcze wzmożonego popytu przedzimowego na olej napędowy, co także przekłada się na ceny benzyny – dodaje.

Lepsze humory kierowców psuje jednak perspektywa podniesienia od 1 stycznia 2007 roku wysokości podatku akcyzowego na benzynę – a ściślej powrotu do jego poziomu sprzed 15 września ubiegłego roku. Inna sprawa, że w kwestii akcyzowego myta nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje. – Z tego co wiem, nie ma nawet projektu rozporządzenia. Jednego dnia słyszeliśmy z resortu, że nie zostanie to wprowadzone, drugiego dnia, że będzie. Rozstrzygające mogą tu być wydarzenia na scenie politycznej, utworzenie koalicji lub przyspieszone wybory – zauważa Urszula Cieślak.

– Na dzisiaj nie mam żadnych sygnałów, żeby akcyza nie miała być przywrócona od nowego roku, chociaż jako klient też wolałbym, by obecny stan został utrzymany – zdaniem Jacka Cwetlera rzecz wydaje się przesądzona. W każdym razie w projekcie przesłanego do Sejmu przyszłorocznego budżetu założono po stronie wpływów 25– groszową akcyzę.

Przypomnijmy, że wcześniej wycofano się z pomysłu zrównania od września podatku akcyzowego na olej opałowy i napędowy. Dlaczego – wystarczy zerknąć w kalendarz. Wyborczy.
(TUR)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

... i to nie za 98 a właśnie 95.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle "analitycy" biorą dane z... sufitu, a życie robi swoje. Wokół mnie (Warszawa Zachodnia) paliwo ok 4,19 (m.in. Orlen),

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Dlaczego – wystarczy zerknąć w kalendarz. Wyborczy* (ostatnie zdanie) - dlaczego kropka po *kalendarz* oraz dlaczego *Wyborczy* od wielkiej litery?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.