Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24618 miejsce

Analiza procesu zmiany płci w Szwecji

Szwedzka Rada Zdrowia Publicznego (Socialstyrelsen) rozpoczęła proces analizy i oceny dotyczący alternatyw związanych ze zdrowiem dostępnych dla osób transseksualnych szukających możliwości zmiany płci.

Logo RFSL / Fot. RFSLOrganizacje reprezentujące osoby LGBTQ długo argumentowały, że często instytucje zdrowotne nie oferują odpowiedniej opieki i usług na poziomie.

Krytyka skoncentrowała się na długości w opóźnieniach w procesie wydawania zgody na operację korekty płci (nawet do 7 lat w zależności od regionu Szwecji). Są również znaczące różnice w cenie za operacje i procedury zależne od części kraju i tego jak bardzo danej osobie na nich zależy.

"Nadzieja jest w tym, że będziemy oferowali odpowiednią opiekę zdrowotną dla tej grupy, która jest wysoce uświadomiona i która mieszka we wszystkich częściach kraju. Powinniśmy zwiększyć jakość życia transseksualistów" - skomentował Hĺkan Ceder z zarządu Rady Zdrowia Publicznego podczas wywiadu dla Sveriges Radio (SR).

Wedle ustawy z roku 1972, osoba, która ma potrzebę zmiany płci przez operację korygującą powinna być powyżej 18. roku życia, obywatelem Szwecji, wysterylizowana i stanu wolnego. Trzeba przejść przez badanie psychiatryczne zanim można aplikować do Rady Zdrowia Publicznego, aby otrzymać zgodę na operację. Po otrzymaniu zgody transseksualista dostaje nowy numer identyfikacyjny (personnummer) i dopiero wtedy może zapisać się na operację.

Liczba osób zgłaszających się po zgodę rośnie z każdym rokiem. Przez prawie 30 lat średnia wynosiła około 12-15 osób. W 2003 roku podskoczyła do 25 osób jak podaje RFSL (Szwedzka Federacja Praw Lesbijek, Gejów, osób Biseksualnych i Transseksualnych).

na podstawie materiałów RFLS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Marcinie - niestety tylko taki materiał był mi dostępny - jeśli uda Ci się wydębić od RFLS coś więcej - chętnie o tym napiszę :p"
Moniko, ale to nie jest spotkanie, na którym omawiamy robocze wersje tekstów, które możemy redagować wspólnie - to komentarze do teoretycznie gotowego artykułu zamieszczonego w ogólnopolskim portalu informacyjnym. Ma być od Adama i Ewy, niehermetycznie, z wyjaśnieniami dla nieuświadomionych...
Jeżeli podejmujesz się tematu (a bardzo mnie cieszy, że się go podjęłaś i właśnie dlatego się czepiam :)), potraktuj go poważnie. Dopytaj, zamęcz, przeprowadź wywiad, zwróć się do przedstawiciela RFLS, znajdź szwedzkiego transa, który odpowie na podstawowe pytania. Przemyśl tytuł, bo to raczej "Szwecja zaanalizuje proces zmiany płci w swoim kraju". Etc. I nie nie przerzucaj post factum obowiązku zrobienia tego na kogoś, kto wskazał Ci niedociągniecia.
Gdyby ten news dotyczył Polski, zostałby zrozumiany na portalach T, uszedłby na portalach LGBQ, ale na potrzeby link i tak wymagałby rozbudowania. Dotyczy Szwecji. Ja nie mam pełnego obrazu sytuacji, a co dopiero przeciętny odbiorca...

"myślę, że to interesujące, że szwedzka rada zdrowia zajmuje się tym, żeby usługi oferowane osobom transpłciowym były na odpowiednim poziomie, w czasie kiedy u nas rzuca się w transów kamieniami, prawda?"
A to powinno być w tekście XD Ale innymi słowami - konkrety, sytuacja osób transpłciowych, niejednolite procedury, brak ustawy, furtki w prawie, korupcja, brak refundacji, niewiedza i nieumiejętność zachowania się lekarzy i psychologów. (Oczywiście po zweryfikowaniu, czy w Szwecji naprawdę jest pod tym względem lepiej).

Komentarz został ukrytyrozwiń

skoro ROZPOCZĘŁA proces analizy, to jeszcze nie wiadomo do końca czym się zajmą, prawda? na razie będą porównywać i analizować sam proces operacji (od decyzji, że chce się dokonać korekty, aż po zakończenie).

Co wniosi? myślę, że to interesujące, że szwedzka rada zdrowia zajmuje się tym, żeby usługi oferowane osobom transpłciowym były na odpowiednim poziomie, w czasie kiedy u nas rzuca się w transów kamieniami, prawda?

Marcinie - niestety tylko taki materiał był mi dostępny - jeśli uda Ci się wydębić od RFLS coś więcej - chętnie o tym napiszę :p

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgadzam się z Przemkiem - poza tym, co ten "news" wnosi dla polskiego czytelnika?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest analiza. To jest news zrozumiały dla szwedzkich transseksualistów znających polski oraz oczywiście dla Łukasza Wolskiego.

Z newsa nie wynika, jak w zasadzie osoby transseksualne są w Szwecji leczone.

Do kogo się zgłaszają? Kiedy otrzymują hormony? Czy mają do nich łatwy dostęp? Kto i kiedy je sterylizuje, czy w Szwecji potrzeba do tego jakichś specjalnych papierów? (U nas byłby to wielki problem).
Czy w obecnych warunkach może być tak, że osoba trans zacznie brać hormony (tak jak w Polsce), a potem, ze zmienionym wyglądem, siedem lat czeka na zgodę na operację, a więc także przyznanie nowego numeru identyfikacyjnego?

A co z inną opieką zdrowotną? Co z wizytą osoby transpłciowej u ginekologa/androloga, pobytem w szpitalu, wykonywaniem specjalistycznych badań etc.? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieje, że postulaty zostaną odrzucone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.