Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Analiza procesu zmiany płci w Szwecji

mtx@op.pl
[email protected]
Logo RFSL
Logo RFSL RFSL
Szwedzka Rada Zdrowia Publicznego (Socialstyrelsen) rozpoczęła proces analizy i oceny dotyczący alternatyw związanych ze zdrowiem dostępnych dla osób transseksualnych szukających możliwości zmiany płci.

Organizacje reprezentujące osoby LGBTQ długo argumentowały, że często instytucje zdrowotne nie oferują odpowiedniej opieki i usług na poziomie.

Krytyka skoncentrowała się na długości w opóźnieniach w procesie wydawania zgody na operację korekty płci (nawet do 7 lat w zależności od regionu Szwecji). Są również znaczące różnice w cenie za operacje i procedury zależne od części kraju i tego jak bardzo danej osobie na nich zależy.

"Nadzieja jest w tym, że będziemy oferowali odpowiednią opiekę zdrowotną dla tej grupy, która jest wysoce uświadomiona i która mieszka we wszystkich częściach kraju. Powinniśmy zwiększyć jakość życia transseksualistów" - skomentował Hĺkan Ceder z zarządu Rady Zdrowia Publicznego podczas wywiadu dla Sveriges Radio (SR).

Wedle ustawy z roku 1972, osoba, która ma potrzebę zmiany płci przez operację korygującą powinna być powyżej 18. roku życia, obywatelem Szwecji, wysterylizowana i stanu wolnego. Trzeba przejść przez badanie psychiatryczne zanim można aplikować do Rady Zdrowia Publicznego, aby otrzymać zgodę na operację. Po otrzymaniu zgody transseksualista dostaje nowy numer identyfikacyjny (personnummer) i dopiero wtedy może zapisać się na operację.

Liczba osób zgłaszających się po zgodę rośnie z każdym rokiem. Przez prawie 30 lat średnia wynosiła około 12-15 osób. W 2003 roku podskoczyła do 25 osób jak podaje RFSL (Szwedzka Federacja Praw Lesbijek, Gejów, osób Biseksualnych i Transseksualnych).

na podstawie materiałów RFLS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto