Facebook Google+ Twitter

Analiza stanowiska Federacji Rosyjskiej wobec zbrodni katyńskiej

Zbrodnia Katyńska miała miejsce siedemdziesiąt jeden lat temu. Podczas drugiej wojny światowej ta zbrodnia była niewygodnym faktem dla aliantów.

Zbrodnia Katyńska miała miejsce siedemdziesiąt jeden lat temu. Podczas drugiej wojny światowej ta zbrodnia była niewygodnym faktem dla aliantów. Z jednej strony, sojusz brytyjsko-amerykański, potrzebujący ZSRR i Stalina, aby pokonać nazistowskie Niemcy, starał się ostudzić Polskie aspiracje do wyjaśnienia tej sprawy. Z drugiej strony Stalin, starając się uchodzić za obrońcę demokracji i ludzkości przed faszyzmem jako «ojciec ludów ZSRR), nie mógł dopuścić, aby jego własna rola w tej sprawie ujrzała światło dzienne. Aby uniknąć odpowiedzialności, zniwelować niewygodne pytania i jak wówczas Stalin sądził, aby zamknąć tę sprawę raz na zawsze odpowiedzialność za zbrodnie Katyńską miała być zrzucona na pokonanego Hitlera i Niemcy, które po wojnie utraciły na kilka lat swoją autonomię i nawet w przypadku zaprzeczenia swojej odpowiedzialności w tej sprawie faszystowscy przywódcy i tak byli niewiarygodni w świetle ich innych niezliczonych zbrodni.

Teoria «zbrodni niemieckiej w Katyniu», stała się w ten sposób oficjalnym stanowiskiem ZSRR, a zarazem polskich władz komunistycznych, które bardzo brutalnie rozprawiały się z każdym kto ośmielił się głośno lub ciszej podważać tą teorię. Jednakże, nikt w Polsce ale przede wszystkim nikt z przywódców krajów «bloku zachodniego», nie uwierzył w tą teorię. Prezydent Trooman usiłując wyjaśnić tą sprawę, zapytał Stalina o Polskich oficerów, którzy zaginęli po inwazji ZSRR na Polskę. Stalin odpowiedział mu wówczas, «oni po prostu zniknęli». Te słowa stały się ową doktryną sowiecką, którą do dzisiaj stosują władze federacji rosyjskiej. «Oni po prostu zniknęli», było swojego rodzaju sposobem aby powiedzieć, że tej sprawy nigdy nie było, nie ma i nie będzie!

Po upadku ZSRR oraz systemu komunistycznego w środkowo-wschodniej europie, wydawało się, iż nastąpi przełom w sprawie Katyńskiej. Ten przełom miał nastąpić kiedy Gorbaczow oficjalnie uznał odpowiedzialność ZSRR w tej zbrodni. Kiedy ZSRR został zastąpiony przez Federację Rosyjską na arenie międzynarodowej i kiedy mogłoby się zdawać ze Rosja zmieniła swoje oblicze (demokratyzacja Jelcyna w wyjaśnieniu zbrodni Katyńskiej), postępy nie były widoczne. W końcu z przejęciem przez Putina władzy sprawa Katyńska, w której odpowiedzialność rosyjska jest dla wszystkich bezsporna, stała się źródłem kontestacji, i elementem walki politycznej, która nowy rosyjski włodarz zaczął używać jako swojego rodzaju argument dla wiecznego sporu politycznego i historycznego z Polską.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.