Facebook Google+ Twitter

Anarchy In The PL, czyli nowa płyta pilskiej formacji Stella

Nowa płyta punkowego zespołu Stella z Piły to połączenie głębokich, filozoficznych tekstów z zadziornymi, acz prostymi i melodyjnymi dźwiękami. Punkowa odpowiedź na "Never Mind The Bollocks" Sex Pistols? Coś w tym jest.

Okładka płyty Stelli "Łatwiej wiedzieć niż zrozumieć" / Fot. materiały zespołuMówi się, że muzyka punkowa to.. "trzy akordy, darcie mordy". Ma to obrazować prostotę, ale i prymitywizm tego gatunku. W przypadku nowej płyty pilskiego zespołu Stella - "Łatwiej wiedzieć niż zrozumieć" możemy mówić w stu procentach o "darciu mordy", ale "trzy akordy" rozciągnąłbym do co najmniej pięciu. Bo ta muzyka nie jest prymitywna, wiele tu ładnego, melodyjnego pokomplikowania, jak w utworach otwierających płytę "Zabraknie czasu na wyjaśnienia" i "Afekt".

Nie jestem jakimś wielkim znawcą tego rodzaju dźwięków, ale moja wiedza pozwala mi umieścić ten album między takimi zespołami, jak KSU i Cool Kids Of Death. Oczywiście, łatwiej tę płytę zrozumieć dla starego punkowca, niż dla mnie wychowanego raczej na rockowej muzyce lat 90., zespołach takich jak Oasis, czy Placebo. Ale doceniam włożoną w krążek pracę i pewną świeżość brzmienia (jak w zamykającym płytę, prawie progresywnym "Dissimulatio").

Nie powiem jednak, że to album najlepszy na świecie, chociaż na dziesięć numerów siedem wgniotło mnie w fotel. To chyba jednak dobry wynik. Co mnie najbardziej urzekło, to mieszanka ostrej muzyki z głębokim przekazem treści, odwołujących się do wartości takich jak przyjaźń, Bóg. "Liczymy czas i pieniądz, czasu nie kupimy (...) Czas leczy i zadaje rany" - filozofia pełną gębą. Albo tekst "Przyjdzie nasz czas, równo z waszym końcem przyjdzie" może miło skojarzyć się z rewolucją spod znaku "Anarchy In The UK" Sex Pistols. Ale czy dzisiaj hasło takie, jak "Anarchy In The PL" ma szansę zapłodnić mózgi młodzieży słuchającej Szymona Wydry i Gosi Andrzejewicz?

Nie będę oryginalny, jeśli napiszę, że płyta mogłaby być nieco dłuższa. Ale w tym wypadku mogłaby być naprawdę, bo poszczególne utwory trwają minutę, dwie. Znam utwory, które trwają dłużej, niż ta cała płyta. Nie ma ani jednej "trzyminutówki". No, ale rozumiem, to jest punk, a nie pop. The Ramones też nie mieli w zwyczaju nagrywania "długasów".

Ciekawostką jest umieszczone na płycie nagranie do słów Adama Asnyka. Piosenka nosi tytuł "Dzisiejszym idealistom" i jest godna polecenia nie tylko idealistom, ale i tym, którzy chcieliby sprawdzić jak brzmi połączenie punka, hard i poezji.

Nową płytę Stelli można ściągnąć bezpośrednio od zespołu. Szczegóły na ich profilu MySpace http://www.myspace.com/stellasphc.

Stella pochodzi z Piły. W skład grupy wchodzą: Karol, Darek, Adam i Tomek. Formacja powstała na początku ubiegłego roku."Graliśmy wcześniej w rożnych innych pilskich zespołach, na rożnych instrumentach" - piszą o sobie na swoim profilu MySpace. Shape Of My Fall, Cisza, Angelreich - to niektóre z tych kapel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Anarchy in the UKR"... Książka taka była ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.