Facebook Google+ Twitter

Anastasi zwolniony! Antiga trenerem polskich siatkarzy?

Polski Związek Piłki Siatkowej odwołał w czwartek 24 października trenera reprezentacji siatkarzy Andreę Anastasiego. Zastąpić może go Stephane Antiga - były reprezentant Francji i zawodnik Skry Bełchatów.

Andrea Anastasi / Fot. Karolina Misztal/Dziennik BałtyckiPZPS na swojej stronie internetowej poinformował, że w czwartek 24 października na posiedzeniu zarządu rozpatrzona zostanie kwestia trenera reprezentacji Polski Andrei Anastasiego. Ostatecznie uznano, że związek nie będzie kontynuował współpracy z Włochem.

Kto będzie jego następcą? W pierwszej kolejności zostanie rozważona wspólna kandydatura Stephane'a Antigi jako I trenera i Philippe'a Blaina jako II trenera. Konferencja dotycząca kwestii obsady funkcji selekcjonera reprezentacji siatkarzy odbędzie się w piątek 25 października o godz. 12.

Andrea Anastasi jako zawodnik reprezentacji Włoch był mistrzem świata i Europy, zdobył również złote medale Ligi Światowej oraz trzykrotnie Puchar CEV. W 1994 r. rozpoczął karierę trenerską. Prowadził m.in. reprezentację Włoch, z którą zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w 2000 r. oraz po dwa złota mistrzostw Europy i Ligi Światowej. Z kadrą Hiszpanii sięgnął po tytuł mistrza Starego Kontynentu w 2007 r. 3 lutego 2011 r. został wybrany na trenera reprezentacji Polski. Z Polakami zdobył brązowe medale Ligi Światowej oraz mistrzostw Europy, srebro na Pucharze Świata oraz najcenniejszy krążek na LŚ w 2012 r. Problemy polskiej reprezentacji zaczęły się na igrzyskach olimpijskich w Londynie, kiedy faworyzowani biało-czerwoni zajęli dopiero 5. miejsce. W 2013 roku było jeszcze gorzej - podczas Ligi Światowej Polacy znaleźli się na 11. miejscu, a na mistrzostwach Europy rozgrywanych w Polsce i Danii - na 9.

Prawdopodobny następca Anastasiego - 37-letni Stephane Antiga - w latach 1998-2010 wystąpił 309 razy w reprezentacji Francji. Z kadrą narodową przyjmujący zdobył brązowy medal mistrzostw świata (2002 r.), srebrny medal Ligi Światowej (2006 r.) i dwa srebrne medale mistrzostw Europy (2003 i 2009 r.). Podczas kariery klubowej występował m.in. we francuskim Paris Volley, z którym wygrał Ligę Mistrzów, a także włoskim Bre Banca Lannutti Cuneo i hiszpańskim Portol Palma de Mallorca. Od 2007 roku grę Antigi możemy podziwiać na polskich parkietach. Francuz występował w Skrze Bełchatów i Delekcie Bydgoszcz. W 2013 r. wrócił do Skry.

53-letni Philippe Blain, który może zostać II trenerem polskiej kadry, to również były reprezentant Francji, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw Europy. Jako zawodnik występował w Montpellier UC i Bre Banca Lannutti Cuneo. Ten ostatni klub prowadził również jako trener. Blain był także szkoleniowcem AS Cannes oraz Arago de Sète. W latach 2001-2012 prowadził reprezentację Francji, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw świata w 2002 r., srebrny medal mistrzostw Europy w 2003 r., srebrny medal Ligi Światowej w 2006 r., oraz srebrny medal mistrzostw Europy w 2009 r. Od 2013 roku jest trenerem francuskiego klubu Montpellier UC.

W 2014 roku w Polsce odbędą się mistrzostwa świata, których gospodarzem będą Katowice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.