Facebook Google+ Twitter

Anatomia płodności kobiety – anatomią jej seksualności

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-17 11:18

Płodność kobiety to fascynujący proces, którego zarówno stymulacja, jak i zaburzenie, często wynikają z kobiecych – nie zawsze uświadamianych zachowań. Znając więc siebie, można sterować własną płodnością.

Problemy z zajściem w ciążę dotykają coraz większej liczby par. Jak się jednak okazuje, ich przyczyną nie zawsze są zaburzenia zdrowotne, które uniemożliwiają lub opóźniają zapłodnienie. Powodem przedłużających się starań w wielu przypadkach bywa brak wystarczającej wiedzy na temat fizjologii własnego organizmu, podstawowych procesów prokreacji, a nawet – znajomości własnego ciała.

Tymczasem, płodność kobiety to wyjątkowo złożone zjawisko, które wymaga ścisłej współpracy ciała i psychiki. Współpraca ta jest możliwa tylko wtedy, kiedy kobieta jest świadoma zachodzących w jej ciele mechanizmów. A te - toczą się w jej wnętrzu każdego dnia. Niestety, wiele kobiet nie potrafi nawet wymienić wszystkich elementów swojego układu rozrodczego, nie mówiąc już o ich funkcji. Niektóre z nas nie wiedzą nawet, jak wyglądają „tam na dole”…

Hormon – z nim trzeba współpracować!

Tymczasem, by móc odpowiednio realizować swoją płodność, trzeba w pełni ją poznać, zrozumieć i zaakceptować. - Aby czuć się dobrze w sytuacji intymności – trzeba znać siebie, swoją biologię, predyspozycje i wszystko co z tego wynika - zauważa dr n. o zdr. Irena Fiedorczuk, asystent w Zakładzie Medycyny Rodzinnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego UM w Białymstoku, ekspert serwisu www.staraniowy.pl, który zadebiutował w sieci na początku grudnia 2013 r. w odpowiedzi na wzrastający problem niepłodności i przedłużanie się okresu starań o dziecko w przypadku coraz większej liczby par. Płodność kobiety to naprawdę skomplikowany mechanizm, w którym wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Już naruszenie jednego z nich może sprawić, że cała kobieca „machina” się rozreguluje i przestanie działać jak trzeba.

Jak jednak wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie kampanii „Płodna Polka”, jedynie 19 proc.
nieposiadających dzieci kobiet wie, kiedy wypadają dni płodne. To nie wszystko - nie znamy rządzących naszą płodnością hormonów, nie wiemy, co wpływa na ich obniżenie czy podwyższenie. Nie każda z nas ma świadomość, jakie dokładnie spełniają funkcje, przez jakie gruczoły są wydzielane i które organy kontrolują ich produkcję. A tymczasem: - Wszystkie hormony związane z rozrodczością: estrogeny, progesteron, FSH, LH, GnRH muszą ściśle ze sobą współpracować. Nawet drobne zachwianie równowagi może zakłócić wystąpienie owulacji – zauważa dr n. o zdr. Irena Fiedorczuk. - Najwięcej uwagi przy leczeniu niepłodności poświęca się właśnie uzyskaniu równowagi hormonalnej organizmu – dodaje specjalista.

Popraw stosunki ze swoją płodnością

Jak łatwo zauważyć, poznanie własnej płodności i rządzących nim procesów to pierwszy i podstawowy element starań o dziecko. Każda kobieta - a szczególnie ta, która pragnie zostać matką - powinna znać swój cykl miesiączkowy, ponieważ już sama jego obserwacja może dostarczyć wielu cennych informacji i wskazówek na temat płodności. Zarówno kobiecie, jak i lekarzowi, który nie musi błądzić w gąszczu możliwości, ale może zacząć od sprawdzenia najbardziej prawdopodobnego tropu. To znacznie skraca czas postawienia diagnozy i przyspiesza wdrożenie właściwego leczenia.

Do poznania i zaprzyjaźnienia się ze swoją płodnością zachęcają twórcy portalu www.staraniowy.pl, oferując swoim czytelnikom bogatą bazę wiedzy na temat płodności i związanych z nią problemów. To pierwszy w Polsce, w pełni ekspercki serwis skierowany do wszystkich, którzy planują zostać rodzicami, a w szczególności do tych, którzy borykają się z przeszkodami na drodze do rodzicielstwa. Profesjonalną wiedzę oraz cenne wsparcie znajdą tu zarówno osoby zastanawiające się nad powiększeniem rodziny, walczące z niepłodnością, rozważające zapłodnienie in-vitro, jak i zastanawiające się nad adopcją. Na pytania użytkowników odpowiadają eksperci - ginekolodzy, psychologowie, pracownicy klinik leczenia niepłodności czy ośrodków adopcyjnych.

- Kobiety, które troszczą się o swoją płodność, powinny poznawać podstawowe zagadnienia z tego zakresu. Zrozumienie mechanizmów umożliwiających zapłodnienie stanowi podstawowy element naturalnego przygotowania się do ciąży – podsumowuje ekspert serwisu Staraniowy.pl.
(Agata Cygan)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: płodność


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawi mnie jaki cel jest tego artykułu, oprócz promowania i odsyłania do strony internetowej?

Autorka stawia tezę, że gdy kobieta więcej wie na temat swojej płodności ma z nią mniej problemów. Czy tak jest w rzeczywistości? Nikt tego nie sprawdzał w poważnych badaniach naukowych zakrojonych na szeroką skalę.

Należy założyć, że z dnia na dzień takowej wiedzy globalnie przybywa (chyba nie da się tego zaprzeczyć...?), a problemów z płodnością również... Więc jak jest z tą tezą?

A jeśli chodzi o tytuł... Nie nastąpiła jakaś pomyłka? Mam wrażenie, że jest on od innego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.