Facebook Google+ Twitter

Anders Behring Breivik postawiony w stan oskarżenia

Anders Behring Breivik, sprawca masakry w Oslo i na wyspie Utoya, która wstrząsnęła Norwegią i całym światem, został oficjalnie postawiony w stan oskarżenia.

Do tragicznych wydarzeń doszło 22 lipca ubiegłego roku. Wszystko rozpoczęło się od detonacji samochodu–pułapki zaparkowanego w rządowej dzielnicy Oslo. Wybuch pozbawił życia osiem osób. Kolejne kroki Breivik skierował na oddaloną o 45 kilometry od stolicy wyspę Utoya, gdzie odbywał się wówczas obóz dla młodzieży, zorganizowany przez rządzącą Norweską Partię Pracy. Posługując się bronią automatyczną, pozbawił on życia 69 osób.

Już w czasie przesłuchania Brejvik przyznał się do zabicia wszystkich 77 osób. Niemniej, nie poczuwa się on do winy, ani nie odczuwa wyrzutów sumienia. Wszystkich zabitych poczytywał za zdrajców wartości europejskich, ustępujących pola, a nawet przykładających się do islamizacji kontynentu. Swe skrajne poglądy opisał dokładnie w dokumencie „2083. Europejska Deklaracja Niepodległości”, który rozpowszechniał w internecie. Propagował je również przy okazji publicznych wystąpień, kreując się na obrońcę czystości etnicznej narodu norweskiego prowadzącego krucjatę przeciw orędownikom wielokulturowości, zaś lipcowy akt zamachu określił mianem „aktu patriotycznego,” nobilitującego go do najwyższego norweskiego odznaczenia wojskowego.

Jak podaje PAP, zamachowcy grozi najwyższy wymiar kary przewidziany w norweskim prawie – 21 lat pozbawienia wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.