Facebook Google+ Twitter

"Anders" - inscenizowane czytanie sztuki w Teatrze Polskim

10 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się czytanie sztuki Wiktora Grodeckiego "Anders. Sztuka wojny i pokoju".

plakat / Fot. materiały prasoweCentralną postacią sztuki Wiktora Grodeckiego, scenarzysty i reżysera filmowego, jest, zgodnie z tytułem, generał Władysław Anders. Autor ukazuje najważniejsze epizody jego wojennej biografii: kampanię wrześniową, aresztowanie przez Sowietów i wielomiesięczny pobyt w więzieniu na Łubiance, pertraktacje ze Stalinem związane z formowaniem polskiej armii w Związku Sowieckim, wyprowadzenie tej armii na Bliski Wschód, relacje z generałem Sikorskim, bitwę pod Monte Cassino.

Oparte na dokumentach historycznych sceny układają się w coś więcej niż pasjonująca, dramatyczna opowieść o losie wybitnego dowódcy i legendarnej postaci; Anders jest w istocie reportażem scenicznym, który przybliża węzłowe wydarzenia II wojny Światowej oglądane z punktu widzenia losu pojedynczych ludzi – gabinetowych rozgrywek, jakie prowadzą i konfliktów, niekiedy małostkowych, które ich dzielą. Zarazem ta indywidualna perspektywa pozwala zrozumieć mechanizmy zdarzeń, naznaczone taktycznymi i strategicznymi układami, za którymi stoją partykularne, często cyniczne interesy wielkich potęg.

W Andersie ponad głowami bohaterów toczy się gra między włodarzami ówczesnego świata – Stalinem i Churchillem; Polska nie wyjdzie z tej gry zwycięsko. Sztuka Grodeckiego daje w tej kwestii bardzo gorzką i zdumiewająco aktualną lekcję historii.

Realizacja sceniczna: Andrzej Seweryn
Obsada: Anna Cieślak, Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Tomasz Brzostek, Piotr Cyrwus, Wojciech Czerwiński, Sławomir Głazek, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Krzysztof Kumor, Szymon Kuśmider, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Dominik Łoś, Andrzej Mastalerz, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Maksymilian Rogacki, Andrzej Seweryn, Jerzy Schejbal, Stefan Szmidt

Inscenizowane czytanie sztuki "Anders. Sztuka wojny i pokoju"
10 listopada, g. 19
Teatr Polski, Duża Scena

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.